Protiv tog prijedloga bilo je šestero zastupnika HDZ-a, dok su ga podržala tek dva SDP-ovca, a Goran Aleksić bio je suzdržan.
Predsjednik Odbora Orsat Miljenić naglasio je da je Ustavni sud u svoje tri odluke jasno naznačio da je zabranjena propagiranje ovakvih režima, te isticanje njihovih simbola i pozdrava. "Te su odluke za nas obvezujuće. One jasno kažu da su fašistički pozdravi u Hrvatskoj nezakoniti i zabranjeni, te kao takvi kažnjivi. Ustavni sud radi i razliku između totalitarizama. Možemo samo razgovarati o stupnju kažnjavanja, te o tome hoće li to ostati prekršaj ili će se definirati kao kazneno djelo", rekao je Miljenić dodajući kako je Vlada osnovala Povjerenstvo za suočavanje s prošlošću samo kako bi se mogla izvući od donošenja bilo kakve odluke o toj problematici.
Njegov stranački kolega Peđa Grbin naglasio je da je potrebno ugraditi novo kazneno djelo u postojeći Kazneni zakon jer dosadašnje odredbe nisu ispunile svrhu opće prevencije, piše Novi list. "Vlada je umjesto da je odbila ovaj prijedlog trebala predložiti njegovo proširenje tako da se u skladu s njim može procesuirati i veličanje recimo Draže Mihajlalović ili Milana Nedića", rekao je Grbin.
HDZ-ovac Tomislav Sokol, pak, smatra kako takvo ponašenj treba prekršano tretirati, a ne kao kazneno djelo. Njegova stranačka kolegica Marija Jelkovac rekla je da je Vlada postavila jasan rok Povjerenstvu za suočavanje s prošlošću da mora predložiti zaključke do 1. ožujka 2018. godine.
Stevo Culej (HDZ) rekao je, pak, da „Za dom spremni iz drugog svjetskog rata nije onaj Za dom spremni iz Domovinskog rata“.