U međuvremenu dok je oči javnosti privlačio Aleksandar Vučić, preko hrvatskih leđa su se opet počeli lomiti odnosi Sjedinjenih država i Rusije.
Ne bi čovjek vjerovao da smo takav svjetski čimbenik ali kad je u pitanju energija a energija je moć i novac onda izgleda da jesmo. Naime novi američki veleposlanik u Zagrebu Robert Kohorst, u nediplomatskom stilu svoga šefa, predsjednika Donalda Trupma jasno je poručio kako Sjedinjene Američke Države ne žele da ruske tvrtke uđu u vlasničku strukturu INE. Poznato je kako je ruski Rosnjeft nedavno iskazao mogućnost da kupi Inu i time okonča spor Hrvata i Mađara.
Uz čvrst stav o protivljenju ruskom kapitalu u INI Kohorst je hrvatskoj Vladi ponudio punu tehničku podršku u realizaciji projekta LNG terminala na Krku, kojeg će s više od 100 milijuna eura sufinancirati Europska Unija.
Na to je pak isto tako oštro reagirao ruski velposlanik u Zagrebu Anatolij Azimov. U priopćenju je kazao kako se Amerikanci miješaju u unutarnje poslove drugih država, krše načela slobodnog tržišta i provode politiku nepoštene konkurencije.
Ipak pred našom kamerom imao je više diplomatskog takta od američkih kauboja. A za razliku od Rusa i Amerikanaca naš se čovjek, bar naizgled, nije previše uzrujao.
Gost Direkta bio je naftni stručnjak i bivši direktor Ine Davor Štern.
Na pitanje kako komentira žestok stav Sjedinjenih Američkih Država protiv ruskog ulaska u Inu, Štern je rekao.
"Koliko ja znam, Rusi nisu blizu dogovora oko Ine. Vjerovatno će se otkupiti te dionice i onda tražiti strateške partnere. Netko je odlučio da je dobro Hrvatsku upozoriti da nešto ne čini", kazao je i dodao.
"MOL prodaje dionice, bilo bi logično da netko Mađarima kaže da ne prodaju dionice Rusima", rekao je Štern i ponovio.
"Mađari drže 49 posto dionica i odlučuju kome će to prodati. I takva preporuka da se ne proda ili proda treba njima ići", jasno će.
O Rosnjeftu Štern kaže.
"Ono što nisam vidio iz ruske ponude su uvjeti po kojima bi to oni uzeli."
O LNG projektu na Krku.
"Postoji očito interes Amerikaca da se to napravi. Ali moramo vidjeti tko će se javiti na taj natječaj. Hrvatskoj bi to eventualno moglo dobro doći u slučaju prekida opskrbe ruskog plina.", kazao je.
Cijeli razgovor pogledajte u videu.