'STANOVI SE U HRVATSKOJ IZNAJMLJUJU NA CRNO I TO NITKO NE KONTROLIRA': /

Nismo učinili ono što su učinili gradovi diljem Europe

Image
Foto: Miranda Čikotić/PIXSELL/Ilustracija

Iz Možemo! poručuju kako je pravo na dom ljudsko pravo i temeljna egzistencijalna potreba, koja se ne smije prepuštati divljanju tržišta

5.11.2019.
11:52
Miranda Čikotić/PIXSELL/Ilustracija
VOYO logo

Iz političke platforme Možemo! u utorak su poručili da gradovi diljem Europe reguliraju tržište najma stanova, upitavši može li to učiniti i Hrvatska u kojoj cijene još nisu regulirane jer su sve HDZ-ove i SDP-ove vlasti, ističu, u posljednjih 25 godina stambenu politiku prepuštale tržištu.

"Na društvenim mrežama i ponekom mediju ovih dana se prenosi vijest kako je glavni grad Njemačke regulirao cijene najma, kategorizirao stanove po kvaliteti i lokaciji i odredio maksimalnu cijenu po kvadratu za svaku od njih. Maksimalna je 9,8 eura po kvadratu, što je samo dva eura više od prosječne zagrebačke cijene kvadrata, a prosječna plaća Berlinčana je tri puta veća od one u Zagrebu", priopćili su iz Možemo!.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osim toga, dodaju, zabranjeno je i povećanje stanarina do 2022., a nakon toga moći će se povećavati samo u razini inflacije. Berlin se ovim aktom, tvrde, obračunao s idejom da je tržište sposobno rješavati egzistencijalne potrebe s društveno prihvatljivim ishodima.

Stambena politika prepuštala se tržištu

"U Hrvatskoj je pitanje regulacije cijena još daleko: posljednjih 25 godina, sve vlasti, i HDZ-ove i SDP-ove, prepuštale su stambenu politiku tržištu, uz manje intervencije koje nisu značajnije utjecale na pitanje dostupnosti stanovanja za veći dio stanovništva", kažu u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upozoravaju i da pitanja odnosa stanodavaca i podstanara nisu adekvatno uređena, inspekcije ne kontroliraju najam na crno, manje poreza plaćaju oni koji stanove iznajmljuju turistima od onih koji ih daju u dugoročan najam, novci iz proračuna kroz mjeru subvencioniranja kredita odlaze na ekstraprofit prodavatelja i kamate banaka.

Iz Možemo! poručuju kako je pravo na dom ljudsko pravo i temeljna egzistencijalna potreba, koja se ne smije prepuštati divljanju tržišta i špekulacijama financijskih institucija. Najavljuju da po uzoru gradove diljem Europe, razvijaju obuhvatnu stambenu politiku koja svim građanima, u različitim periodima života, može osigurati stan u skladu s njihovim potrebama, za cijenu koja ih neće gurnuti na rub siromaštva.

'Pravednije regulirati odnos najmodavca i najmoprimca'

"Naša stambena politika cilja osigurati snažnije javne investicije u stanove za dugoročni najam stanovnicima, a istovremeno pravednije regulirati odnos najmodavca i najmoprimca na tržištu, uključujući kriterije kvalitete stambenog prostora pri određivanju cijene najma. Osim toga, razvijamo i mjere za smanjenje udjela crnog tržišta kroz povoljniji porezni tretman za one koji stanove daju u dugoročni najam", stoji u priopćenju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo