“Srbi uvek gube”

Međunarodna zajednica napravila geopolitički i humanitarni haos na Balkanu, smatra američki stručnjak za spoljnu politiku

22.5.2013.
23:19

Rat na Balkanu je okončan pre više godina, ali etničke podele su i dalje jake, a podstiče ih, na nesreću, Evropska unija, napisao je u svom blogu Dag Bendou, istaknuti saradnik američkog Kejto instituta i stručnjak za spoljnu politiku i građanske slobode, koji je radio i kao specijalni savetnik predsednika SAD-a Ronalda Regana.

"Najnoviji primer loše geopolitičke prakse predstavlja sporazum o de facto priznavanju nezavisnosti Kosova od strane Srbije, sklopljen uz posredovanje EU", napisao je Bendou, a prenosi Blic.

Ostatak teksta prenosimo u celosti...

Dve decenije američke i evropske toksične mešavine ratovanja i diplomatije sledilo je jednu doslednu politiku: Srbi uvek gube. Svi drugi u Jugoslaviji koja se raspala dobili su svoju državu, dok se od srpske manjine očekivalo da živi ponekad i pod teškom tuđom čizmom. Nezavisnost Slovenije, Hrvatske, Bosne, Makedonije, Crne Gore i Kosova predstavljala je savršeno razuman odgovor na srpsku brutalnost, ali ni jedna strana nije bila nedužna kada je reč o zlodelima. To je evidentno na Kosovu, što sam istakao i u svom novom članku u onlajn izdanju časopisa American Spectator. Nakon rata NATO je "mirno gledao kako Albanci proteruju 200.000 Srba, Roma, Jevreja i drugih".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 2004. odigrao se drugi krug albanskog nasilja, kada je rulja uništavala srpske crkve i domove, izazvavši nov talas izbeglica. Čak i Savet Evrope je priznao da je ovakva politika saveznika "dovela do brojnih kršenja ljudskih prava i da nije pružila trajna rešenja prisutnih problema".

Oko 120.000 Srba ostalo je na Kosovu, pri čemu je oko polovine ovog broja skoncentrisano u četiri okruga oko grada Mitrovice, severno od reke Ibra. Trebalo bi da im bude dopušteno da ostanu u Srbiji, ali EU je bila užasnuta ovakvim predlogom.

Umesto toga, Brisel je zapretio da će usporiti, a možda čak i sasvim onemogućiti težnje Beograda da uđe u EU, ukoliko ovaj ne pristane na ponuđene uslove. Srbija je pristala na nominalni kompromis, koji Srbima sa Kosova obećava ograničenu autonomiju, u zamenu za nešto što izgleda da će na kraju biti puno priznanje Kosova.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno, ta odluka je na Beogradu, koji je izložen velikom pritisku da popusti. Srbi s Kosova, međutim, možda neće otići u tišini. Lično smatram da bi bilo bolje da se Srbima ponudi isto pravo na samoopredeljenje koje je dato drugima.

Da zaključim: Prekasno je da se popravi geopolitički i humanitarni haos koji je napravljen. Ali ako Evropljani žele stabilno rešenje, trebalo bi da ohrabre istinske pregovore između novih balkanskih zemalja, Srbije i preostalih nezadovoljnih manjina. Razumna promena granica predstavlja jedino sredstvo kojim može da se obezbedi mir. Dalje suzbijanje težnji Srba širom Balkana nosi u sebi rizik od novog sukoba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo