Spor Hrvatske i Slovenije oko naziva 'Teran' za vino proizvedeno od istoimenog grožđa se nastavlja.
Franco je u vinogradu već 40 godina, a teran su mu proizvodili i otac i djed. Kao i svi istarski vinari, ljut je na Slovence koji svojataju nešto što im, kaže, ne pripada.
"Od Vlade očekujem puno, očekujem da isprave ono što nisu na vrijeme napravili ili da kažu otvoreno da im nije stalo", rekao je Franco Cattunar.
Ponavlja da imaju niz argumenata na svojoj strani.
"Mi ćemo ići do kraja, to znači da ćemo sve sudove dići na noge", nastavio je istarski vinar.
I Nikola je treća generacija koja se bavi vinarstvom. Na godinu proizvedu 10 tisuća litara od sorte grožđa teran. Za razliku od Slovenaca koji ga rade od sorte refošk koju su zaštitili.
"Sorta je nešto što se ne može štiti, isto bi bilo kao da ste zastitili Chardonnay ili neku drugu sortu, tako da mislim da su svi argumenti na našoj strani, a ovakve izjave ne znam čemu služe", izjavio je vinar Nikola Benvenuti.
Iživcirale su ih izjave slovenskog ministra poljoprivrede koji poručuje kako je za Sloveniju priča o teranu završena i kako ga nitko osim njih ne smije proizvoditi i prodavati.
"Vjerujemo u naše pravne argumente i vjerujemo da će ih i ovaj put Komisija pomno proučiti. Upoznali su nas da postoje određene nejasnoće koje treba dodatno ispitati. To je i naša želja", izjavio je slovenski ministar poljoprivrede Derjan Židan.
Hrvatski resorni ministar o svemu šuti, ali zato ne šuti predsjednica.
"Hrvatska vina postaju sve cijenjenija u svijetu, a što se tiče zastite imena, tu diplomacija i dalje mora odrađivati svoj posao. Često pregovori o tome traju godinama, ali ja se nadam i vjerujem u pozitivan ishod. u svakom slučaju riješit će se pitanje terana", uvjerena je predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović.
U to često vjeruju i istarski vinari, na čijoj se zemlji teran proizvodi stoljećima.