Splićanin srednje životne dobi, koji već godinama živi i radi u Kini kao diplomirani inženjer brodogradnje, a koji se vratio zbog novog koronavirusa, sada boravi u izolaciji kod svoje kuće.
U Splitu je već nekoliko dana, a u Hrvatsku je iz Kine ušao preko Dohe. Kaže kako ga po dolasku nitko nije kontaktirao iako je ravnatelj HZJZ-a dr. Krunoslav Capak za jednu televiziju kazao da će osobe koje su došle iz Kine na dnevnoj bazi kontaktirati epidemiolozi i da će se tako provjeravati ima li ta osoba simptome koji bi mogli upućivati na novi koronavirus.
VEZANE VIJESTI
- Beroš najavio simulacijsku vježbu pripravnosti: 'Situacija je alarmantna, ali ne treba dizati paniku'
- Koronavirus se širi: U Kini još 45 mrtvih, na Filipinama umro muškarac nakon teške upale pluća
Ovaj Splićanin je, kako kaže, po dolasku u Hrvatsku sam nazvao epidemiologa kojeg mu je prijatelj preporučio.
''Da se ja sam nisam javio splitskim epidemiolozima, oni uopće ne bi ni znali da sam ja bio u Kini i da sam se vratio doma. Kako bi oni uspjeli doći do mene, odakle bi znali moj broj mobitela ili adresu stanovanja. Izgleda mi da svi u Hrvatskoj nešto pametuju oko novog koronavirusa, a da se jako malo radi na samoj prevenciji'', kaže Splićanin.
Iako mu je rečeno da se normalno ponaša, odnosno da se može slobodno kretati i družiti s drugim ljudima, on je svojevoljno odlučio biti u izolaciji.
''Moram biti odgovoran i prema sebi i prema drugima. Nitko mi nije rekao da boravim kod kuće tih 14 dana, dok traje moguća inkubacija, to sam odlučio sam.''
Ipak, kako kaže, uvjeren je da nije pokupio virus.
''Na otoku na kojemu sam u Kini radio i boravio samo je jedna osoba, dok sam ja bio tamo, imala simptome zaraze koronavirus“, kaže Splićanin za Slobodnu Dalmaciju.
Zrakoplov s Europljanima evakuiranim iz Kine na putu za Francusku
Zrakoplov s Europljanima evakuiranima iz Kine, središta epidemije koronavirusom, na putu je za Francusku, potvrdili su za francusku novinsku agenciju Afp izvori u departmanu Bouches-du-Rhône na jugu zemlje koji nisu željeli otkriti gdje će zrakoplov sletjeti.
Radi se o drugom zrakoplovu s evakuiranim Europljanima nakon prvog koji je u petak dovezao francuske državljane.
Hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova u subotu je priopćilo da je s Francuskom dogovorilo evakuaciju četvero hrvatskih državljana iz Wuhana, grada u kojemu je započela epidemija, i koji trebaju u Europu stići tijekom prijepodneva. U priopćenju je pisalo da će putnici prije povratka u Hrvatsku biti prvo u karanteni u Francuskoj dva tjedna.
Francuska agencija u vijesti ne navodi jesu li među putnicima zrakoplova i hrvatski državljani.
Britanski ministar vanjskih poslova Dominic Raab u nedjelju ujutro kazao je za Sky News da se francuskim zrakoplovom iz Kine, koji bi trebao kasnije tijekom dana sletjeti, vraća i 11 britanskih državljana, prenijela je britanska novinska agencija Reuters.
Prema diplomatskim izvorima u Bruxellesu zrakoplov s francuskim i drugim europskim državljanima nakon slijetanja u Francusku u vojnu bazu Istres u Bouches-du-Rhôneu, gdje će iskrcati dio putnika, nastavlja za Belgiju.
Prema novinskoj agenciji Belgi zrakoplov, koji je poletio u noći na nedjelju, slijeće potom na vojni aerodrom Melsbroek pokraj Bruxellesa gdje će se iskrcati devet Belgijaca, 11 Danaca, 23 Nizozemca, pet Čeha i dva Slovaka. Te će putnike potom preuzeti njihove države.
Putnici koji su dovezeni prvim zrakoplovom u petak, a uglavnom se radilo o Francuzima, smješteni su u odmaralište u blizini Marseillea. Dvoje putnika sa simptomima zaraze hospitalizirano je, no testovi nisu potvrdili da se radi o koronavirusu, prenio je Afp.
Epidemija koronavirusa odnijela je više od 300 života, a gotovo sve žrtve su preminule u Kini.
U nedjelju je preminula prva osoba izvan Kine - na Filipinima.