POSTIZBORNI PROBLEMI /

Spašavanje 'lokalnih šerifa': novim zakonom teže će se gubiti fotelje

Image
Foto: Robert Anic/PIXSELL

Mnogi gradonačelnici, načelnici i župani imaju problema sa sastavljanjem većine u lokalnim parlamentima, a koliko će ih sastaviti većinu bit će poznato ovaj i sljedeći tjedan

26.6.2017.
8:40
Robert Anic/PIXSELL
VOYO logo

Gordan Jandroković, glavni tajnik HDZ-a i predsjednik Sabora, poručio je da treba naći novi model u kojem lokalni čelnik ne bi gubio fotelju ako mu padne godišnji proračun. Jandroković je za 24sata najavio da zakon treba promijeniti nakon što je s terena dobio informacije da će u nizu mjesta u Hrvatskoj biti teško doći do nove većine te da će se rušiti gradonačelnike i načelnike. 

"U lokalnim sredinama je potrebna stabilnost kao i na državnoj razini. Loše je da se izravno izabrani čelnik koji ima najveći legitimitet može srušiti neizglasavanjem proračuna. To je i novi trošak, izaziva nestabilnost, a kod građana dolazi do zasićenja. Trebalo bi promijeniti zakon koji omogućuje nove izbore i za vijeće i čelnika nakon što padne proračun", rekao je Jandroković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi gradonačelnici, načelnici i župani imaju problema sa sastavljanjem većine u lokalnim parlamentima, a koliko će ih sastaviti većinu bit će poznato ovaj i sljedeći tjedan kada ističu posljednji rokovi za konstituiranje skupština. 

Bez većine u lokalnom vijeću ni jedan čelnik ne može odlučivati o otuđivanju imovine vrednije od milijun kuna, ne može donositi glavne dokumente, poput prostornih planova, ali bez nje mu je osiguran i brzi pad. Ako u prosincu gradska vijeća ne izglasaju proračun koji predlaže čelnik, građani će opet na izbore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do 2012. godine su u slučaju neizglasavanja proračuna na izbore morali ići samo vijećnici. SDP je onda izmijenio zakon, objasnio je tadašnji ministar uprave Arsen Bauk, kako bi napravili ravnotežu između moći gradonačelnika i vijeća. 

Oružje neizglasavanja proračuna je korišteno, ali ne u previše slučajeva. Ipak, tri najveća grada u Hrvatskoj, Zagreb, Split i Rijeka, suočavaju s novim izborima, a situacija u Osijeku također nije raščišćena do kraja.

Do čitave ove situacije došlo je zbog novih stranaka i nezavisnih koji su ušli u politiku i osvojili određeni broj mandata. Bauk je rekao kako su prije 2012. godine izabrani gradonačelnici imali preveliku moć u odnosu na vijeća, stoga su oni to probali ispraviti. Sada ispada, da su vijeća premoćan i to treba mijenjati. 

Kako uhvatiti novu ravnotežu, Jandroković nije detaljno obrazložio, no, HDZ bi išao u pravcu da su lokalni čelnici teže smjenjivi, piše 24sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo