SAZVANA HITNA SJEDNICA / Slovenski premijer zatražio objašnjenje 'špijunske afere', hrvatska Vlada mu odgovorila!

Image
Foto: Pixsell

'Objave 24ur koje se tiču SOA-e su netočne i tendenciozne'

9.4.2019.
14:31
Pixsell
VOYO logo

Slovenski premijer Marjan Šarec sazvao je hitnu sjednicu slovenskog Vijeća za nacionalnu sigurnost zbog navodnog djelovanja hrvatske Sigurnosno obavještajne agencije (SOA) u Sloveniji te na taj način dao još ozbiljniju notu potencijalnoj aferi.

"Zabrinut sam zbog otkrivanja pokušaja hrvatskih predstavnika da utječu na izvještavanje slovenske medijskekuće o aktivnostima hrvatske obavještajne službe", navodi u komentaru situacije slovenski predsjednik Vlade pa nastavlja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"To su ozbiljne izjave koje zahtijevaju odgovarajuća objašnjenja. Stoga će Ministarstvo vanjskih poslova pozvati hrvatskog veleposlanika u Ljubljanu na razgovor i obratiti se slovenskom veleposlaniku u Zagrebu. Ovim povodom sazvao sam i sastanak Vijeća za nacionalnu sigurnost."

Naime, u javnosti se sve pojavilo nakon što je slovenska televizijska postaja POP-TV uzdrmala objavom o tome da je hrvatska vlada "preko posrednika" pokušala utjecati na njihovo uredništvo kako ne bi objavilo otkriće da iza prisluškivanja u arbitraži stoje hrvatske obavještajne službe. Niz slovenskih političara odlučio je to komentirati, u prvom redu iz stranke Socijalnihdemokrata (SD).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U njihovom smjeru išao je i premijer Šarec, što se posebno iščitava iz komentara o eventualnim pritiscima na slovenske medije.

"Svi pritisci na medije nedopustivi su i suprotni temeljnim načelima demokracije. Ako takve pritiske provodi čak i strana vlada, to ukazuje na veliki demokratski deficit i odmak od temeljnih europskih vrijednosti, uključujući vladavinu prava. Takvi postupci su bez presedana", naglasio je Šarec i dobio odgovor hrvatske Vlade, koja u potpunosti odbacuje sve optužbe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oglasili se Vlada i SOA

"Najodlučnije i u potpunosti odbacujemo sve navode o pokušaju bilo kakvog utjecaja hrvatske Vlade na slovenske medije."

Optužbe odbacuje i SOA, a optužbe naziva tendencioznima i netočnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kao što smo već ranije naveli, SOA ne komentira medijske spekulacije, ali vas izvješćujemo da su objave 24ur koje se tiču SOA-e netočne i tendenciozne konstrukcije. Radi se o nastavku medijske kampanje pojedinih medija u BiH kojima se željelo kompromitirati SOA-u i Republiku Hrvatsku lažnim optužbama o novačenju salafita za krijumčarenje oružja u BiH i nezakonitom djelovanju SOA-e protiv susjednih država", stoji u odgovoru SOA-e.

Inače, s hrvatske strane među prvima se oglasio predsjednik saborskog Odbora za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost Ranko Ostojić, koji je zatražio da se SOA očituje o cijeloj situaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kao i uvijek, odmah sam reagirao, zatražio sam očitovanje SOA-e i moram naglasiti da s obzirom na to da slovenski mediji navode da je to bio Vladin predstavnik, prije svega odgovore na to mora dati hrvatska Vlada", poručio je Ostojić.

Indikativno je što je navedeno da se osoba predstavljala kao predstavnik Vlade. Mi smo za nadzor SOA-e i u tom segmentu očekujemo njihovo očitovanje, a Vlada neka se odluči što će napraviti, kazao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: Patrik Macek/PIXSELL

"Je li se netko predstavljao u ime Vlade, pokušavao nešto riješiti, to ćemo saznati iz očitovanja, a ako bude potrebno i iz svih ostalih radnji koje Odbor ima na raspolaganju", naglasio je.

Ostojić vjeruje da će brzo dobiti odgovor, a ako bude potrebno na sjednici će se utvrditi i postoji li potreba za daljnjim koracima Odbora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božo Petrov negira optužbe

Ne želeći ništa prejudicirati, Ostojić je podsjetio na nedavnu sličnu situaciju s objavama u BiH medijima o aferi u kojoj je hrvatska SOA navodno regrutirala islamističke ekstremiste. Pokazalo da je upravo ministar sigurnosti BiH Dragan Mektić, koji je bio izvor tih optužbi, pod istragom tužiteljstva BiH za uznemiravanje i odavanje tajni, ističe Ostojić.

Mostov predsjednik i saborski zastupnik Božo Petrov ocijenio je kako je nova špijunska afera slovenski pokušaj saniranja štete oko hrvatsko-slovenske arbitraže. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan je li on politički zaštitnik šefa kabineta ravnatelja SOA-e Davora Franića, kao što navode slovenski mediji, Petrov je odgovorio kako on nije ničiji politički zaštitnik .

"Nemam pojma, ja nisam ničiji politički zaštitnik, ne samo iz sigurnosno-obavještajnih službi nego bilo kojeg djelatnika. Pored svih zakona koje Hrvatska ima, definitivno ne treba bilo kojem službeniku nekakva politička zaštita, ne bi bilo dobro", rekao je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da Franića poznaje iz vremena dok je bio potpredsjednik Vlade, što je "nešto potpuno normalno".

"Znam ga iz službenih kontakata. Ono što sam iz naslova mogao vidjeti, nakon onakvog debakla kojeg je Slovenija imala oko arbitraže, ovo je čisto saniranještete, pa u tom svjetlu promatrajte sve što se događa", poručio je Petrov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra da se Slovenija mora pomiriti s propašću arbitraže, a ne na ovakav način pokušati sanirati štetu.

Komšić pozvao Hrvatsku i SOA-u da obustave progon državljana BiH

Priliku u cijeloj ovoj zavrzlami pronašao je i član Predsjedništva Bosne i Hercegovine ŽeljkoKomšić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Nakon što je Predsjedništvo BiH informirano o pojavama vrbovanja bosanskohercegovačkih građana od Sigurnosno–obavještajne agencije Republike Hrvatske, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić traži od dužnosnika Republike Hrvatske da obustave progon bosanskohercegovačkih građana."

Kopal: SOA nije prisluškivala u Sloveniji

Posebni savjetnik premijera Andreja Plenkovića za nacionalnu sigurnost Robert Kopal izjavio je u utorak da hrvatska Sigurnosno-obavještajna agencija (SOA) nije u Sloveniji snimala ljude koji su sudjelovali u arbitraži niti je hrvatska Vlada pokušala utjecati da se spriječi objavu priče o hrvatskom špijunu i arbitraži.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan tko je onda zvao Ivana Tolja, koji je rekao da govori u ime hrvatske Vlade, Kopal je odgovorio da ne zna zašto je to Tolj rekao.

 "Mogu reći je da Vlada nije ni na koji način utjecala na Tolja", kazao je Kopal novinarima uoči sastanka užeg kabineta Vlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upitan smije li SOA i u kojoj situaciji prisluškivati ljude u nekoj drugoj zemlji, odgovorio je - ne i odmah postavio novinarki protupitanje zbog čega misli da bi SOA uopće to radila.

"SOA sve što radi, radi po zakonu, legitimno i legalno, podložna je raznim vrstama nadzora, od građanskog do stručnog i dosad nikad, ali baš nikad, nije ustanovljen niti jedan pogrešan korak, ilegalan, protuzakonit, na bilo koji način", rekao je Kopal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ustvrdio je da je SOA visoko profesionalna institucija.

"Da bi SOA prisluškivala u drugoj državi - nema šanse", poručio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Možda postoje politički razlozi za tvrdnje slovenskog premijera

Upitan zašto to onda tvrdi slovenski premijer Marjan Šarec, koji je kazao da je dobio takav izvještaj od njihove agencije Sove, Kopal je rekao da možda za to postoje politički razlozi.

"Mogu samo hipotetski reći da možda postoje neki politički razlozi, kao što sam tvrdio da postoje politički razlozi onog u BiH. Mogli bi reći da na području zapadnog Balkana ili jugoistočne Europe postoje države manje i veće, pa neke veće države pokušavaju utjecati, znači mogli bi sad složiti zanimljivu križaljku", rekao je Kopal.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Više je razloga zašto bi Šarac tako nešto rekao, dodao je.

"Možda je on to izrekao uvjeren da je to istina, ja vam tvrdim da to nije istina i pokazat će se da to nije istina", kaže Kopal.

Za snimke koje je Večernji list objavio 2015. oko arbitraže, Kopal je rekao da se ne zna otkud su došle u hrvatske medije ali sigurno nisu od SOA-e, niti od hrvatskih službi.

Ministar uprave Lovro Kuščević izjavio je novinarima pred Banskim dvorima kako vjeruje da hrvatske tajne službe rade u interesu Hrvatske. 

"Ja se u opisu mog posla ne bavim nadzorom tajnih službi, ne znam što rade, no vjerujem da hrvatske tajne službe rade u interesu Hrvatske, a dobar primjer je to što smo razotkrili zakulisne dogovore u postupku arbitraže", poručio je Kuščević.

Ako voliš
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo