Odjel za biologiju Osječkog sveučilišta prije dva tjedna objavio je istraživanje koje otkriva da se u prosječnoj godini samo na Osijek sjuri oko 20 milijardi komaraca. Taj bi broj zbog poplava, tvrde stručnjaci, mogao biti i triput veći.
Ako se uzme u obzir cijela Hrvatska, riječ je, tvrde, o barem 300 milijardi komaraca čije se larve već razvijaju.
"Sve će se znati za sedam do deset dana, kad se larve razviju. Ukoliko brzo zatopli i voda se bude sporije povlačila, bit će to prava invazija", tvrdi Stjepan Presnec, čija se tvrtka Eko-deratizacija već 15-ak godina bavi uništavanjem komaraca, piše Jutarnji list.
Opasnost prijeti i od krpelja, kojima je vlaga vrlo bitna za razmnožavanje. Štakori, koji su također potencijalni prijenosnici zaraznih bolesti, tvrde stručnjaci, bježe od poplava na sigurno i suho, a to su najčešće kuće i zgrade.
Posljednje procjene govore da je samo šteta na kućama, cestama i ostaloj infrastrukturi već dostigla milijardu kuna. Osim toga, za mjesec dana, kada počne žetva pšenice, a zatim i kukuruza, uljane repice, soje i drugih kultura, doći će do novih problema. Poplavljeno je gotovo 90 posto oranica, a urod bi zbog truljenja mogao biti manji 60 do 70 posto.
"Nagli rast temperature u nekoliko dana prouzroči napad gljivica. Razvijaju se bolesti i biljka umire za tjedan do mjesec dana, sve ovisi od njive do njive. Ono što će preživjeti ovu poplavu i nadolazeću vrućinu, a to neće biti mnogo, teško će se žeti jer će biljke biti povijene i klasje teško od vode. Teško će biti i skladištiti vlažne žitarice. To će poskupjeti proizvodnju", objašnjava agronom Josip Kolega.
I povrtlari tvrde da je godina izgubljena, pogotovo za rajčicu, papriku i vinovu lozu.
U Ministarstvu, pak, kažu da su to spekulacije te da domaći uzgajivači nemaju mogućnosti za dizanje cijena jer većina povrća i voća na tržnicama i u trgovinama ionako potječe iz uvoza.
Prethodni članci:
arti-201006010886006 arti-201006020689006 arti-201006030273006