Sjednicu je otvorio predsjednik Vlade Andrej Plenković, koji je prije svega zahvalio na dostignućima Zdravku Mariću kojem je ovo posljednja sjednica "ako se ne dogodi nešto nepredviđeno."
Potom je komentirao predstavljanje Marka Primorca kao budućeg ministra financija te Olega Butkovića na saborskom odboru .
"Sada smo pred novim izazovima, prije svega brutalna agresija Rusije na Ukrajinu koja je izazvala poskupljenja energenata, građevnog materijala ali i inflatorne pritiske, rekao je dodajući kako će se njima baviti osvježeni tim.
Komentirao je i katastrofalan požar kod Šibenika. "Tema koja nije dobra je veliki požar na području Šibenika koji se nije dogodio zadnjih šest godina. Bili smo s cijelim nizom ljudi, najveći požar, suša, vjetar. Zahvaljujem svima koji su se angažirali na požrtvovnosti. Mi ćemo u tom smislu sagledati štete", kazao je. Nadamo se da ćemo sve naše sposobnosti staviti u funkciju, jer je ova sezona znatno teža i da ćemo sve sastavnice staviti u funkciju", rekao je Plenković i rekao da srećom nema nikakvih ljudskih žrtava.
"Mi ćemo u tom smislu sagledati štete od požara i pripremiti podršku koja će ići prema Gradu Šibeniku i Županiji, kao što smo to učinili nedavno kada je riječ o sjeveru Hrvatske u kontekstu velikih elementarnih nepogoda izazvanih tučom", najavio je Plenković.
Nadamo se da ćemo sve naše sposobnosti i sastavnice staviti u funkciju i omogućiti onima koji daju najveće napore da se i odmore i predahnu jer se ova sezona već na proljeće pokazala znatno zahtjevnijom i težom od prošlogodišnje, dodao je.
Govoreći o suši i zalihama vode u Istri, rekao je kako se Hrvatske vode zadužuju da pokrenu sve aktivnosti za potrebe povećanja mogućnosti akumuliranja dodatnih količina vode u akumulaciji Butoniga, a isto načelo je potrebno primijeniti i drugdje u Hrvatskoj.
Ništa od 'cinkanja' pacijenata
Govoreći o Zakonu o sigurnosti prometa na cestama koji je naišao na osude liječnika zbog oduzimanja vozačke dozvole pacijentima, Plenković je rekao kako je nakon dijaloga prigodom prvog i drugog čitanja, Vlada odlučila zastati s izglasavanjem dok se ne nađe rješenje.
"Tražili smo ministre Božinovića i Beroša da razgovaraju s obiteljskim liječnicima, a nakon toga našlo se rješenje te ćemo danas uputiti amandman na temelju kojeg su otklonjene pojedine nejasnoće i problemi koji su se mogli dogoditi", izvijestio je.
Dodao je kako su predstavnici obiteljskih liječnika zadovoljni rješenjem te da su našli soluciju koja je dobra i s aspekta sigurnosti i liječnika.
"Pacijenti koji su primatelji neke terapije koja može utjecati na sposobnost upravljanja motornim vozilima, će to znati i imat će svoju odgovornost da ako su pod nekim lijekovima, ne voze", pojasnio je.
Dodao je kako će takav dijalog otkloniti zabrinutosti liječnika i sugrađana te je izrazio uvjerenje da će taj zakon Sabor sutra podržati.
Racionalizacija uvjet za jamstva
Istaknuo je izgrađene brodove u 3. maju, ističući to kao poslovno dostignuće, ali je upozorio i kako je prema svim analizama potrebna daljnja racionalizacija poslovanja, što je i uvjet državnih jamstva.
"U 3. maju je izgrađen treći brod čiju je izgradnju država pratila jamstvima. Poslali smo poruku povjerenja kad smo dali još jedno jamstvo za brod, ali pod uvjetom restrukturiranja 3. maja", rekao je Plenković. "Omogućili smo tri godine zaposlenosti i funkcioniranja 3. maja", rekao je.
"Vodit ćemo računa i o drugim brodogradilištima", rekao je Plenković.
Ukida se javnobilježnička naknada za osobe s invaliditetom
Sukladno preporuci Pravobraniteljice za osobe s invaliditetom sve osobe s invaliditetom ubuduće će biti oslobođene plaćanja javnobilježničkih pristojbi, predlaže Vlada izmjenama Zakona o javnobilježničkim pristojbama koje je sa sjednice u četvrtak uputila u saborsku proceduru.
Izmjenama se predlaže i da se materija Tarifa javnobilježničkih pristojbi izdvoji iz sadržaja Zakona te bi tarife propisivala Vlada Uredbom, kako je to uređeno i za upravne i sudske pristojbe.
Zakon se usklađuje i s važećim prekršajnim zakonodavstvom, a usklađuju se i novčani iznosi iskazani u kunama s uvođenjem eura kao službene valute u Hrvatskoj.
Vlada je na sjednici usvojila i akcijski plan za provedbu inicijative Partnerstvo za otvorenu vlast u Republici Hrvatskoj za razdoblje 2022. - 2023. koji sadrži 16 mjera i 47 aktivnosti.
"Donošenjem ovog plana potvrđuje sa dugoročna orijentiranost Vlade ka podupiranju načela transparentnosti, borbe protiv korupcije, osnaživanja građana i korištenja prednosti novih tehnologija kako bi tijela javne vlasti na svim razinama bila učinkovitija i odgovornija te se stvorili preduvjeti za učinkovitije i inovativnije pružanje javnih usluga", rekla je potpredsjednica Vlade Anja Šimpraga.
Radi pružanja pomoći žrtvama napada na katoličke vjernike u nigerijskom gradu Owo te jačanja borbe protiv progona vjernika i vjerskih manjinskih skupina u svijetu, Vlada je donijela odluku o upućivanju humanitarne pomoći u ukupnom iznosu od 30.000 eura. U napadu koji se dogodio 5. lipnja stradalo je najmanje 50 ljudi, a među stradalima je bilo i djece.