Sindikat državnih i lokalnih službenika i namještenika Hrvatske pozvao je u utorak Vladu da razmisli o ponovnom uvođenju toplog obroka u kolektivni ugovor, čime bi se utjecalo na poboljšanje standarda službenika i namještenika s najnižim plaćama.
Eventualnim ugovaranjem toplog obroka, kakav se još uvijek isplaćuje u nekim državnim poduzećima poput HEP-a, koji je do 2001. godine isplaćivan u državnim i javnim službama kao takozvani stalni dodatak, sindikati bi mogli osigurati povećanje iznosa materijalnih prava i povrat davno izgubljenog prava na topli obrok, ističe sindikat u priopćenju.
Univerzalno pravo svih zaposlenih
"Dodatak za topli obrok, kao univerzalno pravo svih zaposlenih u jedinstvenom iznosu koje ne ovisi o hijerarhijskom položaju i visini plaće, realno bi najviše utjecao na standard najslabije plaćenih zaposlenika, prije svega namještenika koji tek primjenom Zakona o minimalnoj plaći ostvaruju 3000 kuna plaće, kao i službenicima sa SSS-om čije se plaće kreću od 3500 do 4200 kuna", stoji u priopćenju.
Sindikat pritom upozorava da se propisivanjem neoporezivog iznosa u Pravilniku o porezu na dohodak, kojim je neoporezivo 5000 kuna isplata nagrada radnicima za radne rezultate i druge oblike dodatnog nagrađivanja (dodatna plaća, dodatak uz mjesečnu plaću i sl.) ne otvara prevelik prostor za moguće povećanje materijalnih prava službenika i namještenika, budući da je nagrađivanje za rezultate rada predmet Zakona o državnim službenicima i budućeg zakona o plaćama državnih službenika i namještenika. Stoga preostaje jedino mogućnost ugovaranja dodatne plaće ili dodatka uz mjesečnu plaću, za koji u prošlosti imamo primjer - topli obrok, ističe Sindikat državnih i lokalnih službenika.