Jučerašnja priča.
"Ako vi SDP sutra na okruglom stolu nađete bolje rješenje, zašto ne, ako imate to rješenje, dajte ga", govorio je premijer Andrej Plenković.
Jutrošnja priča.
"Mi imamo alternativni model koji ne uključuje privatizaciju HEP-a", otkrio je SDP-ovac Branko Grčić.
Pa onda danas poslijepodne..
"Čujem da je danas bio neki okrugli stol s idejama, to ću proučiti kad se vratim u Vladu. Tko god ima neki alternatvni, bolji, mudriji plan koji neće generirati javni dug mi smo ga spremni razmotriti kao Vlada", miroljubivo je poručio Plenković.
Ali ovaj SDP-ov plan hoće generirati javni dug – itekako. Što se ustvari događa. Prema planu Andreja Plenkovića tvrtka koja je 100 posto u hrvatskom vlasništvu, HEP, prodala bi svojih 25 posto - kako bi Vlada mogla kupiti od MOLa natrag 49 posto INA-e. SDP predlaže drugačiju kombinaciju - spajanje dvije tvrtke tako da HEP kupi INA-u i otplati MOL-ov udio svojim novcem i kreditom kojim bi se povećao javni dug - i dio struke se slaže.
"Ovo što se spominje povećanje javnog duga, to nije smrtna presuda, to nije nikakav zločin, mi imamo 280 milijardi javnog duga, 10 milijardi još, ne bi se ništa dogodilo", uvjeren je energetski stručnjak Davor Štern.
Sindikalistima je prihvatljiviji ovaj drugi SDP-ov model, bez privatizacije, jer, kažu, ne vide što bi u prvom Plenkovićevom modelu uopće značilo tih 25 posto.
"Postavlja se pitanje - a što bismo mi to privatizirali? Netko kaže hidroelektrane, da, ali nije moguće, kao i distribucijska mreža jednostavno ne može biti predmet privatizacije", kaže predsjednik Hrvatskog elektrogospodarskog sindikata Dubravko Čorak.
"Dakle, neće nigdje otići ni hidrocentrale, neće nigdje bilo koja imovina HEP-a. Govorimo o dionicama", otklanja sumnje premijer.
Ako nastavite govoriti o tim dionicama – mi ćemo organizirati štrajk – poručuju iz sindikata, a premijer uzvraća da treba smiriti strasti i da će se razgovori i između Vlade i sindikata, kao i Vlade i oprobe – dogoditi. Kad? Nije specificirao.