Cijela Europa gubi povjerenje u pravosudne institucije, ali Hrvatska je definitivno najgora po tom pitanju, pokazuju najnoviji rezultati istraživanja percepcije građana Eurobarometra.
Čak 42 posto građana misli da je stanje neovisnosti pravosuđa jako loše, 34 posto da je prilično loše, dok samo 14 posto građana smatra da je prilično dobro, a poražavajućih četiri posto Hrvata smatra da je stanje vrlo dobro dok šest posto njih ne zna.
Istraživanje Eurobarometra objavljeno je u okviru europskog “semafora” o stanju u pravosudnim sustavima zemalja članica EU-a. Europska komisija na taj način daje usporedni pregled neovisnosti, kvalitete i učinkovitosti pravosuđa u EU državama.
Predsjednik Vrhovnog suda Đuro Sessa smatra da treba odijeliti dojam i percepciju od stvarnog stanja te je iznio niz podataka iz 'semafora' u usporedbi s drugim članicama EU, koji, kako smatra, pokazuju da stanje u hrvatskom pravosuđu i nije tako loše. No, prostora za pomak nabolje svakako ima, ne dvoji ni on.
Ono što se često spominje kao velik pa i najveći problem je
dugotrajnost postupaka, složio se s tim i Sessa, ali naglasio
kako smatra da su takvi postupci izvan svih kategorija. ''Riječ
je o vrlo složenim predmetima, činjenično i pravno, s velikim
brojem svjedoka i trebalo bi ih izdvojiti iz cjelokupne slike
pravosuđa'', smatra Sessa, koji bi hrvatskom pravosuđu dao ocjenu
''između tri i četiri''.
''Svakako ima prostora za poboljšanje, svakako kod sudaca'',
kazao je Sessa u razgovoru za RTL, u kojem se osvrnuo i na slučaj
suca Mislava Kolakušića: ''Zakon o izborima za
Europski parlament je tako koncipiran da mu daje priliku da bude
kandidat, ali ako bude izabran automatski bi mu prestala sudačka
dužnost''.
''Kod njega mi je problem da se koristi sredstvima koja nisu primjerena sucu. Služi se neistinama što se tiče rada njegova suda i njegova rada i tu prelazi granice onoga što bi sudac smio'', kazao je Sessa za RTL.
Istaknuo je da suci trebaju biti oprezni kada istupaju, ali i da su neki put preoprezni. ''Primjerice, dan ranije je izostala reakcija suda u Rijeci gdje je trebalo reći što se dogodilo na ročištu, ostali smo na jednostranoj informaciji i ne znamo o čemu se radi, javnost je ostala zbunjena'', kazao je Sessa referirajući se na donošenje odluke o pritvoru u slučaju Uljanik.