"Bok, ja sam na Trešnjevci, Ozaljska ulica. Masaža, sex, oralno, analno sve je uključeno. Cijena je 700 kn i to 500 u paysafecardu koji kupiš na benzinskoj... Kada dožeš, doplatiš još 200. Za više od sat vremena cijena je 1500 kn" - ova i slične poruke na Facebooku šalje navodno zanosna djevojka. Nakon što joj se se klijent javi, daje mu (lažnu) adresu i tražit da joj putem "PaySafeCard bona" uplati određeni iznos kao polog, odnosno akontaciju.
Plaćanje bez otkrivanja podataka
PaySafeCard bonovi lako se kupuju na benzinskim postajama, a radi se o načinu plaćanja preko interneta uz kojeg ne morate otkrivati svoje osobne ili bankovne podatke.
Marina (Anita, Ivana...) u porukama detaljno objasni kako joj prenijeti novac, a čim pohotni muškarac uplati, ljepotica nestaje. Deaktivira račun, na kojem je sve, od imena do fotografije (a nerijetko i spola), naravno lažno.
Žrtve ne prijavljuju
‘PROČITAJ, DA SE NE DOGODI JOŠ NEKOME’: Mlada Vinkovčanka nasjela na zlobnu internetsku prijevaru i ostala bez 1200 eura!
Za razliku od brojnih drugih prevaranata, ovaj može nekažnjeno nastaviti ( pod nekim novim imenom "vruće studentice" i s nekom novom fotografijom). Prije svega, malo tko od prevarenih će ju prijaviti policiji i priznati kako je platilo prostituku, a ona nije odradila svoj posao. Ona uopće nije prostitutka – ništa vam nije dala. A, ako nema tijela, nema ni djela. Bar ne kaznenog. Osim toga iznos je često je manji od tisuću kuna, pa ga teško možete, i da imate želuca, pravno goniti, ističe Slobodna Dalmacija.
Slično djeluju i oni prevaranti koji vam pod člancima na portalima obećavaju stjecanje bogatstva.
'Ovaj čovjek mi je pomogao...'
Svi znamo da se se utakmice namještaju, i on ima dojavu i otkrit će ju baš vama. Samo traži "PaySafeCard" bonove. Doduše, pod člancima češće pišu drugi zadovoljni korisnici " Ovaj dobar čovjek pomogao mi je da se obogatim, sve je to istina što on govori, on ima dojave iz prve ruke, javite mu se".
Jednako operiraju i "online-bankari" sa superbrzim kreditima, uz iznenadne "troškove papirologije" od tisuću kuna, a u su i stranice s markiranom odjećom.
Zabilježeno 100o-injak prevara
Računajući i zlouporabe ukradenih debitnih kartica, od početka ove godine pa do listopada prema evidenciji MUP-a zabilježeno je čak 910 računalnih prijevara.
Policija postupa u svim slučajevima u kojima oštećene osobe prijave takva kaznena djela, uključujući i prijevare koje se odnose na obećanje proizvoda ili usluga uz prethodno plaćanje "PaySafe" bonovima", navode glasnogovornici ministarstva za Slobodnu Dalmaciju, a dodaju da je 2015. godine zabilježena 1361 takva prevara, a lani njih 1365.