Koliko je to izvedivo? /

SDP protiv prodaje HEP-a: predlažu model hrvatskog energetskog diva!

Nakon što je RTL jučer objavio da dva energetska diva, njemački RWE i slovenski GEN-I, ne zanimaju dionice HEP-a, sve se više pitajna postavlja oko Vladine Ina-HEP rošade. Probudili su se i SDP-ovci

14.1.2017.
18:39
VOYO logo

Odlučno NE privatizaciji HEP-a i dalje stiže iz oporbe, ali kažu, INA se mora nekako otkupiti natrag. Pa tako, iako su u SDP-u rekli da ne žele izložiti svoj plan javnosti dok se ne savjetuju sa strukom, ipak otkrivaju u kojem smjeru razmišljaju..

"Ako ćemo već razgovarati o tome kako da iskoristimo naš energetski sektor i da bude jači i neovisniji, onda je logičnije da razgovaramo o modelu u kojem će HEP sudjelovati u kupnji INE, a ne u kojem će se HEP prodavat da bi se kupila INA", kaže predsjednik SDP-a Davor Bernardić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Takav model stvorio bi novu ogromnu energetsku državnu tvrtku – ali koliko je tako nešto uopće moguće, iz SDP-a još ne otkrivaju detalje ove ideje – tek da bi je trebalo razmotriti jer na taj način – nema prodaje.

"Struja je kao i voda, to je energent budućnosti, dionica budućnosti koju ne privatizirate", poručuje Bernardić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bivši direktor INE, taj model spominje već mjesecima.

"Jasno da bi to povećalo javni dug, međutim javni dug ako se povećava s perspektivom da se brzo vrati taj kredit i da se oplodi s jednom pametnom aktivnošću onda mislim da to ne bi trebao biti problem", objašnjava bivši direktor INA-e Davor Štern.

No, iz HDZ-a već danima inzistiraju da je prodaja četvrtine HEP-a jedini model za otkup INE. Istovremeno, premijer podsjeća da poraz u arbitraži nije kraj pravne borbe s MOL-om.

"Vi znate da će Hrvatska osporavati arbitražnu presudu u okviru UNCITRAL-a u Ženevi. Postoji i drugi arbitražni proces, koji traje u Washingtonu. Smatramo da naše interese trebamo zaštititi i pravnim sredstvima, ali isto tako i drugim koracima koje ćemo poduzimati, a ja se nadam i uz široki politički konsenzus u zemlji o otkupu MOL-ovog udjela u Ini", rekao je Plenković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tog konsenzusa nema čini se ni kod koalicijskog partnera, a ministar pravosuđa MOST-ov Ante Šprlje danas nije htio komentirati što može Hrvatska očekivati u nastavku tih procesa.

Dok jednom ne smrkne, drugom ne svane. Pa tako nakon što je MOL objavio detalje arbitražne presude – u ponovljenom INA-MOL procesu Sanaderova obrana smatra da sada ima jače karte.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa naravno da ćemo koristiti koliko ta presuda nema odraza na postupak u Zagrebu, međutim s obzirom da je arbitražni sud donio oprečni zaključak, zanima nas jesu li imali još kakve dokaze u tom postupku", kaže Sanaderov odvjetnik Čedo Prodanović.

Istovremeno, u Sisačkoj rafineriji napetost je na vrhuncu. Radnici su dobili informaciju da bi uprava INE sutra mogla opet pokušati prevesti sirovu naftu u Riječku rafineriju – što bi, smatraju, za njih značio početak kraja – pa su tako spremni blokirati željezničku prugu. Spremili su šatore koji bi se mogli brzo postaviti preko tračnica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo