Dodjela stanova u vojsci je uobičajena stvar. Vojnici, naime, imaju relativno male plaće, karijera im traje kraće od radnog staža u drugim profesijama, uvijek postoji opasnost da će vojsku napustiti perspektivni kadrovi zbog puno boljih plaća pa im se dodjeljuje stanove. Generalima veće i bolje, vojnicima skromnije.
Bivši ministar obrane i bivši potpredsjednik Vlade Damir Krstičević je otkupio vojni stan(ove) po cijeni znatno ispod one tržišne. Kao i svi drugi u to vrijeme. Istina, njegovo je stambeno rješenje izvanserijsko (160 kvadrata), pa bode oči još i danas. No, u SDP-u zaboravljaju da je i njihov bivši ministar obrane Ante Kotromanović, primjerice, tako zbrinut stambeno, piše Večernji list.
Službene brojke nisu nikada objavljene, no u proteklim desetljećima na sličan način otkupljeno je i do desetak tisuća stanova, a MORH i sada šalje na tisuće uplatnica za stanarine stanova koji su dani na korištenje vojnicima i časnicima Hrvatske vojske. Kojima su cijene za otkup, pa i znatno umanjene od tržišnih, bile previsoke da bi i oni otkupili stanove. Ministarstvo obrane ima i na stotine “kadrovskih” stanova, koji se daju na uporabu zapovjednicima i vojnicima zbog potrebe posla, ali ti se stanovi ne mogu otkupljivati.
Tomislav Ivić, državni tajnik, kojega je Vlada
RH ovlastila da upravlja MORH-om nakon ostavke ministra,
potvrđuje da se sve vojske svijeta trude stambeno zbrinuti svoje
pripadnike, pa se to, na različite načine rješava i u Hrvatskoj
vojsci: ''Stanovi su poticajne mjere, tako da su brojni visoki
časnici zbrinuti stambeno na sličan način, a stanove MORH dijeli
i danas, i dočasnicima i vojnicima'', kaže Ivić.
Pavle Miljavac, predsjednik Hrvatskoga
generalskog zbora te negdašnji načelnik Glavnog stožera OSRH i
ministar obrane upravo u vrijeme spornih otkupa stanova, kaže da
je postojao Pravilnik o dodjeli stanova, postojala je stambena
komisija kao i posebna mogućnost da ministar dodijeli nekome
stan, koja se nije često koristila.
''Postojao je pomoćnik ministra zadužen za stambena pitanja, a komisija je radila prema pravilniku koji je potpisao još ministar Gojko Šušak. Prema tome pravilniku, visoki časnici, osobito iz Domovinskog rata, mogli su po povoljnim uvjetima kupiti, odnosno otkupiti stan, a to se odnosilo i na generale koji su u Hrvatsku vojsku pristigli iz JNA. Mnogi su generali dobili stanove na taj način, ali sve je bilo po zakonu'', kaže Miljavac.