Ustavni sud donio je odluku po kojoj uvreda "idiot" javnoj osobi zapravo nije uvreda u pravnom smislu, što znači da je tužba Stipe Mesića kontra Hrvoja Hitreca "pala". Naime, 2013. je književnik bivšeg predsjednika prozvao upravo idiotom i uslijedile su reakcije na presudu.
- Smije li se političare zvati idiotima? 'Da se građani 'časte' kao zastupnici, sudovi bi bili krcati'
Najžešća je ona SDP-ova Ive Jelušića, a objavio ju je na svom Facebook profilu.
"Ustavni sud RH poništio je presudu kojom je Hrvoje Hitrec osuđen za uvredu bivšeg predsjednika Stipu Mesića, jer Ustavni sud smatra da se javnu osobu može nazvati idiotom. Idiotska odluka Ustavnog suda. Jedina satisfakcija mi je da sada slobodno mogu reći da su suci Ustavnog suda koji su glasali za takvu odluku - IDIOTI. I nitko me ne može optužiti za uvredu jer su i suci javne osobe", napisao je Jelušić.
Ako se nastave ovakve reakcije, javni prostor mogao bi postati poprilično vulgarno mjesto i loš primjer svima. Ujedno, ovo je još jedan primjer kako se pravosuđe nalazi u određenom raskoraku u odnosu na društvo i posljedice se odmah mogu osjetiti.
Dakle, sve je počelo 2013., kad je na pitanje kako komentira izjavu Stjepana Mesića da su branitelji okupljeni u Stožeru za Vukovar isti kao srpski pobunjenici 1991. književnik i političar Hrvoje Hitrec odgovorio: "Stipe je idiot". Time je zaradio tužbu bivšega predsjednika Republike, no nakon dviju presuda nižih sudova, Ustavni je odlučio da je Hitrec smio upotrijebiti taj svoj vrijednosni sud, osobito jer je komentirao izjavu političara.
U slučaju Mesića i Hitreca Ustavni sud u obrazloženju navodi kako politički diskurs često može zadrijeti u osobnu sferu jer je taj rizik usko povezan s političkim djelovanjem i slobodom iznošenja misli.
A takvih smo se diskursa, kad su političari u pitanju, u sabornici već nagledali. "Smeće", "majmune", "čobane", "svinjski odresku na muslimanskim svatovima", "klošaru"... samo su neke od uvreda koje smo čuli u Saboru. "Uz činjenicu da je i ovdje riječ o vrijednosnim sudovima i političarima, ove aktere štiti i zastupnički imunitet", objašnjava odvjetnica Vesna Alaburić.
"Ako oni smatraju to primjerenim, ja sam zaista protiv bilo kakvih pravnih sredstava sprječavanja takva govora. Oni će odgovarati politički: ako ljudi budu smatrali da je takav govor neprimjeren, neće ih birati na sljedećim izborima", rekla je Alaburić za RTL Danas.