Glavni haški tužitelj razočaran presudom generalima

21.11.2012.
8:50
VOYO logo

Frederic Swinnen izjavio je da tužitelji neće tražiti reviziju odluke žalbenog vijeća koje je oslobodilo Gotovinu i Markača. Rekao je da je odluka Vijeća konačna.

"U teoriji obje strane mogu tražiti reviziju odluke Vijeća ako se pojave nove činjenice koje nisu bile na raspolaganju tijekom procesa. To postoji kao mogućnost, ali u ovom trenutku mi to ne planiramo učiniti", rekao je Swinnen za RTS.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijavit će Carlu del Ponte

Odvjetnik generala Gotovinine Luka Mišetić najavio je da će bivšu glavnu hašku tužiteljicu Carlu Del Ponte prijaviti švicarskoj odvjetničkoj komori zbog intervjua koji je dala za Blic, a u kojem je izjavila da pravomoćna presuda kojom su oslobođeni Gotovina i Markač nije zadovoljavanje pravde.

Između ostalog, Del Ponte je kazala da ne zna što je osnova za oslobađajuću sudsku odluku, te da je šokirana ishodom suđenja, koji, kako je rekla, nije pravda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O presudi Gotovini i Markaču se priopćenjem očitovao i glavni tužitelj Serge Brammertz, koji je naveo da je tužiteljstvo razočarano ishodom presude. "Svjesni smo da oni koji su doživjeli zločine povezane s operacijom Oluja nisu zadovoljni ishodom i osjećaju da njihove patnje nisu priznate. Tužiteljstvo je tijekom žalbenog postupka objasnilo Žalbenom vijeću zašto vjerujemo da je bilo dovoljno dokaza u prilog presudi Pretresnog vijeća. Na kraju, trojica od petorice sudaca Žalbenog vijeća imala su drugačije mišljenje, što je rezultiralo oslobađajućom presudom g. Gotovini i g. Markaču po svim točkama optužnice. S obzirom na to da smo jedna od strana u postupku, moramo poštovati rezultat presude po žalbenom postupku. Međunarodno kazneno pravosuđe – i vladavina prava uopće – moraju biti zasnovani na temeljnom poštovanju pravnog postupka. Kao i u svim predmetima, ako potrebni uvjeti budu ispunjeni, Tužiteljstvo će razmisliti o postupku preispitivanja presude. Također ćemo osigurati da dokazi koje je Tužiteljstvo prikupilo budu na raspolaganju pravosudnim vlastima u bivšoj Jugoslaviji kako bi se domaćem pravosuđu omogućilo kazneno gonjenje zločina počinjenih u vezi s operacijom Oluja. Vjerujemo da će pravosudne vlasti u Hrvatskoj biti dorasle svojim obavezama", navodi se u priopćenju.

Dalje kažu da su suprotna mišljenja sudaca Agiusa i Pocara ukazala "na mnoga važna pitanja koja proizilaze iz presude koju je donijela većina i o kojima Tribunal treba razmisliti. Nakon donošenja presude ta su pitanja privukla i pažnju komentatora izvan Tribunala. Ona se odnose na osiguranje dosljednih standarda za preispitivanje u žalbenom postupku, ocjenjivanje ukupnosti dokaza u spisu i iskazivanje primjerenog poštovanja činjeničnim nalazima pretresnog vijeća. Važno je da se o tim pitanjima razmisli, a nadamo se da će, konačno, to biti katalizator za dalje jačanje sistema međunarodne pravde".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo