Tomislav Saucha namjerava i dalje raditi svoj posao, a kolegama iz sabornice, koji ga pozivaju na ostavku, poručuje.
"Mogu me pozivati na ostavku, ali ja sam mislio da u Hrvatskoj još uvijek vrijedi načelo presumpcije. To što je podignuta optužnica ne znači automatski da sam optužen i presuđen. Ja ne moram braniti nevinost, oni su ti koji mi moraju dokazati krivnju. Znam od prvog dana da ja s tim nemam veze i to ću dokazati, sasvim sigurno", rekao je Saucha novinarima u Saboru.
Na pitanje postoji li ipak moralna odgovornost te da bi zbog upletenosti u takvu aferu zapadnoeuropski političari odmah podnijeli ostavku, odgovara.
"Kakva moralna odgovornost kada nisam kriv za ono za što me terete? Mislite da bi, svaki put kada se protiv nekog podigne optužnica, on morao dati ostavku. Zar nisam dovoljno zbog svega ovoga imao problema i prošao kroz dovoljno toga da bih sada, kada netko inzistira, trebao dati ostavku? Neću", jasno će Saucha.
POGLEDAJTE JOŠ:
>> Podignuta optužnica: evo za što točno Uskok tereti Tomislava Sauchu i Sandru Zeljko
>> 'Afera dnevnice': podignuta optužnica protiv Tomislava Sauche i Sandre Zeljko
Da podsjetimo, Uskok je u petak podigao optužnicu protiv bivšeg predstojnika premijerova ureda Tomislava Sauche i njegove tajnice Sandre Zeljko koje sumnjiči da su oštetili državu i nezakonito zaradili u aferi Dnevnice.
Uskok Sauchu tereti da je kao predstojnik ureda bivšeg premijera Zorana Milanovića lažirao putne naloge i zajedno sa svojom tadašnjom tajnicom Sandrom Zeljko nezakonito stekao 580 tisuća kuna. U proširenju istrage Sauchu je Uskok osumnjičio da je akontacije za fiktivne dnevnice dijelio sa Zeljko, nekadašnjom "krunskom svjedokinjom" u tom slučaj.
No, nju terete da je i nakon Sauchina odlaska nastavila dizati novac pa je od ožujka 2016. do veljače ove godine, po Uskokovim tvrdnjama, samoinicijativno krivotvorila potpise kasnijih šefova kabineta Nevena Zelića i Davora Božinovića te preuzela i zadržala akontacije dnevnica u ukupnom iznosu od gotovo 350.000 kuna.
Istraga u ovom slučaju najprije je poreknuta samo protiv Sauche, tadašnjeg SDP-ovog saborskog zastupnika, a naknadno je proširena i na Zeljko. No, istraga je postala pravomoćna tek u kolovozu kada je izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda prihvatilo Uskokovu žalbu na raniju odluku suca istrage koji je zaključio da proširenje istrage nije u skladu sa zakonom.
Prvo ukidanje Uskokova rješenja o proširenju istrage uslijedilo je nakon što je Saucha, kao saborski zastupnik, prilikom glasovanja presudio da ne prođe zahtjev za opoziv ministra Zdravka Marića, koji je prethodno potpisao. No, Saucha je odbacio sumnje da ga je netko "kupio", pojašnjavajući da je odluku promijenio kako bi se izbjegli novi izbori.