nastavak grafološke drame / Sauchina obrana tražila odbacivanje vještačenja: Odluku o aferi 'Dnevnice' će donijeti Vrhovni sud

Image
Foto: Dalibor Urukalovic/PIXSELL

Optužnica je u ožujku bila vraćena Uskoku na doradu nakon što je obrana zatražila da se iz spisa izdvoji grafološko vještačenje Sauchinih potpisa

19.9.2018.
10:20
Dalibor Urukalovic/PIXSELL
VOYO logo


Bivši SDP-ovac Tomislav Saucha došao je u pratnji odvjetnika na zagrebački Županijski sud gdje je Optužno vijeće suda ponovno razmatrala osnovanost optužnice protiv bivšeg predstojnika premijerova ureda i njegove nekadašnje tajnice Sandre Zeljko u tzv. aferi dnevnice.

Na optužnom vijeću Sauchina obrana tražila je odbacivanje grafološkog vještačenja, no sud to nije prihvatio. Saucha sada mora čekati rješenje, no njegova obrana najavljuje žalbu nakon čega će odluku o aferi 'Dnevnice' donijeti Vrhovni sud.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Optužnica ranije vraćena na doradu

U ovom slučaju riječ je o optužnici koja je u ožujku bila vraćena Uskoku na doradu nakon što je obrana zatražila da se iz spisa izdvoji grafološko vještačenje Sauchinih potpisa koje smatraju nezakonitim.

Uskok je u međuvremenu optužnicu doradio, a Sauchin odvjetnik Darko Maržić Hini je potvrdio da je obrana na nju odgovorila. „Sada očekujemo odluku suda koji optužnicu može potvrditi, odbaciti ili ju pak ponovno vratiti na doradu“, kazao je Maržić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sud je ranije odlučio da su vještačenja protiv kojih je obrana prigovarala nedostatna, odnosno da tužiteljstvo treba provesti novo vještačenje 200-tinjak Sauchinih potpisa. Uskok je nakon toga ustvrdio da je na taj način u pitanje doveden rad MUP-ovog Centra za kriminalistička vještačenja što ranije nije bio slučaj.

Lažiranje putnih naloga

Uskok Sauchu tereti da je kao predstojnik ureda bivšeg premijera Zorana Milanovića lažirao putne naloge i zajedno sa svojom tadašnjom tajnicom nezakonito stekao 580 tisuća kuna. U proširenju istrage Sauchu je Uskok osumnjičio da je akontacije za fiktivne dnevnice dijelio sa Zeljko, nekadašnjom "krunskom svjedokinjom" u tom slučaj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, nju terete da je i nakon Sauchina odlaska nastavila dizati novac pa je od ožujka 2016. do veljače ove godine, po Uskokovim tvrdnjama, samoinicijativno krivotvorila potpise kasnijih šefova kabineta Nevena Zelića i Davora Božinovića te preuzela i zadržala akontacije dnevnica u ukupnom iznosu od gotovo 350.000 kuna.

Pravomoćnost istrage

Istraga u ovom slučaju najprije je poreknuta samo protiv Sauche, tadašnjeg SDP-ovog saborskog zastupnika, a naknadno je proširena i na Zeljko. No, istraga je postala pravomoćna tek u kolovozu prošle godine kada je izvanraspravno vijeće zagrebačkog Županijskog suda prihvatilo Uskokovu žalbu na raniju odluku suca istrage koji je zaključio da proširenje istrage nije u skladu sa zakonom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvo ukidanje Uskokova rješenja o proširenju istrage uslijedilo je nakon što je Saucha, kao saborski zastupnik, prilikom glasovanja presudio da ne prođe zahtjev za opoziv ministra Zdravka Marića, koji je prethodno potpisao. No, Saucha je odbacio sumnje da ga je netko "kupio", pojašnjavajući da je odluku promijenio kako bi se izbjegli novi izbori.

U optužnici koju je Uskok podigao u prosincu prošle godine Saucha i Zeljko se terete za zlouporabe položaja i ovlasti te krivotvorenje službene isprave, odnosno pomaganje u tim nedjelima zbog čega im prijete bezuvjetne zatvorske kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo