Na Markovu trgu, uoči početka zasjedanja Sabora nakon ljetne stanke, premijer Andrej Plenković okupio je vladajuću koaliciju.
Izjavu nakon sastanka dao je Branko Bačić.
Bačić je prvo komentirao kartu ECDC te kazao da s obzirom na to da hrvatska obala ostaje u narančastoj zoni da se može očekivati da će rujan biti na visokoj razini kada su u pitanju podaci o turističkom prometu.
Kazao je i da su koalicijski partneri izrazili podršku vladi u daljnjim aktivnostima i održavanju daljnjeg rasta BDP-a.
Kazao je i da je posebna pozornost bila posvećena obnovi u Zagrebu i na Banovini.
"U raspravi smo utvrdili da smo jedinstveni u stavu kako je potrebno ići u određene izmjene zakona kako bi se riješile tri, možda i četiri postavke. Postojeća zakonska regulativa koja je propisana zakonom nije odgovorila na način da možemo ući u brži proces obnove. Govorim o problemu koji je u Hrvatskoj inače izražen, a to je da nemamo razrađenu novu geodetsku izmjeru, nemamo još uvijek napravljenu zemljišnu knjigu, stanje nije ažurirano i događa se to da većina vlasnika oštećenih kuća ne može zadovoljiti kriterij jer nisu vlasnici. Izmjenom bi morali prevladati tu prepreku koja se odnosi na rješavanje imovinsko-pravnih odnosa kao pretpostavke ulaska u konstrukcijsku obnovu. Druga stvar bi se odnosila na prebivalište koje je sporno na dan kada je bila riječ o potresu i u Zagrebu i na Banovini. Treća stvar je status nelegalnih objekata, o tome moramo kroz zakon dati odgovor i još je tu mogućnost što s participacijom onih kojima se obnavlja kuće a nisu upisani kao zemljišno-knjižni vlasnici zbog čega u velikom dijelu šteka proces obnove", kazao je Bačić.
Kazao je da Vlada s tim postavkama i s nekoliko Zakona mora izići pred Sabor i pronaći način da ubrzaju proces obnove.
Kazao da je na sastanku bilo govora i o prešutnim prekoračenjima u korištenju tekućih računa te da ih je premijer i ministar Marić s time upoznao.
"Pričekat ćemo izvješće Vlade o mogućim rješenjima kojima bi Vlada, kada utvrdi stalno stanje u tom segmentu, krenula u rješavanje i pokazala brigu prema potrošačima da se nađe rješenje koje ih ne bi oštetilo ali bi postavilo određene limite kada je u pitanju kamatna skupa i mogućnost prekoračenja korištenja sredstava na računu", kazao je Bačić.
Kazao je da se govorilo i izboru predsjednika Vrhovnog suda RH.
"Danas se očitovala opća sjednica Vrhovnog suda stavom o kandidatima koji su se prijavili. Pričekat ćemo i obrazloženje i isto tako vladajuća većina će pričekati i raspravu, intervju s kandidatima koji su se prijavili za javni poziv za predsjednika Vrhovnog suda koji će provesti nadležni saborski Odbor za pravosuđe", kazao je.
Bačić je kazao da kada budu upoznati sa stavom Odbora i kada dobiju službeni prijedlog predsjednika RH da će tada vladajuća većina donijeti svoj sud.
Na pitanje koliko će na mišljenje vladajuće većine utjecati današnja odluka sudaca po pitanju kandidata za čelno mjesto Vrhovnog suda, Bačić je kazao da nije oportuno niti politički korektno unaprijed da vladajuća većina izražava stav dok svim kandidatima ne bude omogućeno izjašnjavanje i rasprava te stav opće sjednice Vrhovnog suda.
Na konstataciju da kandidat može biti samo jedan i da mogu dići ili ne ruku za osobu koju predlaže predsjednik RH, Bačić je kazao da zakon daje mogućnost da se omogući uvid u sve kandidate.
"Jasno je da je Ustavno pravo i zakonsko pravo predsjednika predložiti kandidata za kojeg misli da je najbolji, ali ovim postupkom će se moći u javnosti vidjeti kada se sučelimo sa saborskim zastupnicima i kandidatima u stručnom smislu koji je kandidat najbolji", kazao je Bačić.
"Zakon i Ustav je takav da je moguće glasovati o onome koga podrži predsjednik, svjesni smo toga, ali želimo svima koji se osjećaju pozvanima i program se javiti. Kada prođe proces koji je zakonom predviđen čut ćemo svih njih, ali ćemo glasati o kandidatu kojeg podrži predsjednik RH. Tako je i drugačije ne može biti. Mislim da je dobro da taj proces i predsjednika u njegovoj ustavnoj ovlasti predlaganja kandidata na određeni način, neću reći prisiljava, ali mu daje okvir da čuje što drugi kandidati imaju za reći", kazao je.
Kazao je i da se ne želi izjašnjavati o bilo kojem kandidatu te da je javnost kroz ovaj proces mogla sa svoje strane vidjeti dosadašnji rad svih kandidata i njihove programe.
"Na kraju ćemo glasovati o kandidatu kojeg predloži predsjednik", kazao je.
Rekao je i da ne može reći jesmo li bliže scenariju da se izabere predsjednik Vrhovnog suda.
"Kada je u pitanju gospođa Zlata Đurđević mi smo tada iz čisto formalnih razloga rekli da je kršila zakon, a da to predsjednik Vrhovnog suda ne smije i zato smo se očitovali o njoj prije nego je proces završio. U odnosu na prvi proces ovaj je demokratskiji i u duhu zakona", kazao je Bačić.
Na pitanje jesu li kao vladajuća većina stvorili stav o kandidatu Radovanu Dobroniću, Bačić je kazao da se ne želi o njemu izjašnjavati.
Odgovorio je i je li razlog tome što pozdrav "za dom spremni" nije bio tema sastanka jer ne postoji suglasje HDZ-a i nacionalnih manjina.
"Na sastancima vladajuće većine smo se izjašnjavali o tom pokliču i ostavili smo da ćemo se na jesen vidjeti da li će doći konkretni prijedlog o tom izjašnjavanju. Držimo da je uporaba tog pokliča u hrvatskom pravnom sustavu zabranjena", kazao je te dodao da će konačnu odluku donijeti na razini vladajuće većine.