Prijedlog se uvrštava u dnevni red odmah bez odlučivanja, rekao je predsjednik Sabora ŽeljkoReiner, citirajući odredbe saborskog Poslovnika.
Vlada sada ima osam dana očitovati se o tom prijedlogu. Trideset dana od dana uvrštenja u dnevni red, rok je u kojem Sabor treba odlučiti o Oreškovićevu opozivu. Odluči li ga opozvati, s premijerom će pasti i Vlada, nakon čega počinje teći 30-dnevni rok da se okupi nova parlamentarna većina koja bi podržala novog mandatara i imenovala novog premijera i Vladu.
Oreškovićeve 'grijehe' zastupnici su pobrojali u šest točaka. Zamjeraju mu da se umjesto gospodarstvom, socijalnim pitanjima, otvaranjem novih radnih mjesta, bavio kadroviranjem u represivnom aparatu, da je "držao političku napetost u državi u interesu stjecanja osobne političke moći". Spočitavaju mu da je, kad je trebalo održavati sjednice Vlade, odlazio u SOA-u na razgovore o kojima nije želio ništa reći svojim potpredsjednicima, ni ministrima.
Navode i da je, otkazujući sjednicu Vlade tajanstvenim sastankom u SOA-i, "svjesno od te Agencije napravio politički faktor" u državi, što se, dodaju, može tumačiti i kao uvod u pokušaj "kancelarske diktature uz pomoć represivnog aparata".
Zastupnici vladajuće koalicije Oreškovića prozivaju i za "potpunu odsutnost volje" da surađuje s predstavnicima političkih snaga koje su mu dale povjerenje da vodi Vladu, u prilog čemu navode da je tražio ostavke lidera stranka, Karamarka i Petrova, o čijoj podršci ovisi njegov mandat.
HDZ-ov PREDSJEDNIK SABORA: ‘Prvo će se glasovati o povjerenju premijeru, to je valjda logično’
Sve o krizi vlasti možete pročitatiOVDJE.