Dio analitičara je zamijetio da sudac Alphons Orie, objavljujući sažetak presude među članovima sveobuhvatnog udruženog zločinačkog pothvata, nije spomenuo bivšeg srbijanskog predsjednika Slobodana Miloševića.
Izostavljen je i živući bivši čelni dvojac srbijanske tajne službe, Jovica Stanišić i Franko Simatović, koji su sve do zadnje izmjene optužnice 2011. bili članovi UZP-a, piše Večernji.
S druge strane, neki su se uhvatili za rečenicu u kojoj je sudac Orie rekao kako je Ratko Mladić bio 'u izravnom kontaktu s članovima vodstva Srbije i članovima glavnog stožera vojske Savezne Republike Jugoslavije kako bi osigurao zadovoljenje vojnih potreba Vojske Republike Srpske'.
Pravni laici drže da osuda Mladića i citirano utvrđenje suda u Haagu omogućuju ponovno pokretanje revizije tužbe za genocid protiv Srbije.
Protiv Mladića se u RH i dalje vodi suđenje i dvije istrage
Bivša ministrica pravosuđa, odvjetnica Vesna Škare-Ožbolt, na upit Večernjeg lista je 'pokopala' nade potonjih o reviziji tužbe BiH za genocid protiv Srbije:
"Prošli su rokovi za reviziju još u veljači ove godine, a i da je revizija moguća, problem bi bio što i presuda protiv Ratka Mladića nije pravomoćna, a pitanje je kad će to i postati", obrazlaže Škare-Ožbolt.
S obzirom na nezadovoljstvo hrvatskih građana zbog činjenice da sud u Haagu nije obuhvatio i optužbe protiv Mladića zbog zločina u Hrvatskoj, postoji li mogućnost da nakon pravomoćnosti presude u Haagu Hrvatska ipak procesuira Ratka Mladića i zbog tih zločina.
"Presudu temeljem koje je osuđen na 20 godina zatvora u Šibeniku Ratko Mladić može prihvatiti ili tražiti ponovno suđenje, a što se tiče ostalih postupaka, Hrvatska bi mogla tražiti njegovo izručenje", odgovorila je Škare-Ožbolt.