Svinjski but s početka priloženog videa stiže s domaćih farmi iz Zagrebačke županije.
"Svaki dan ide friško meso u mesnicu koje dolazi i mi ga obrađivamo I kao što vidite stavljamo u pult da mušterije mogu dobit friško meso svaki dan", kazao je mesar Boris Mogulić.
No, meso zamrznuto prije čak 40 godina umalo je stiglo na police rumunjskih trgovina. Otkriveno je u kontroli jednog skladišta, gdje su ga prije 6 godina odmrznuli i prepakirali. Može li se to dogoditi u Hrvatskoj?
"Šanse da se to dogodi u Hrvatskoj su premale s obzirom na sustave samokontrola koje provode sami subjekti u poslovanju", izjavila je Natalija Knežević iz Uprave za veterinarstvo i sigurnost hrane ministarstva poljoprivrede.
Da bi meso iz uvoza uopće stiglo do hrvatskih polica, mora proći nekoliko kontrola. Ako stiže iz trećih zemalja, prva kontrola je veterinarska inpekcija na granici Europske unije; u Hrvatskoj ga kontroliraju sami dobavljači, oni provode i kontrole tijekom proizvodnje i distribucije na tržište.
Hrvatski kupci više vjeruju domaćim proizvođačima pa radije kupuju kod svojih mesara.
"Ja nemam povjerenja u ove strane tržne centre, tu nemam mogu sigurno reć da nemam povjerenja al što ništa ne znači može bit da je tamo dobro", kazala je Božena iz Zagreba.
"Naravno, po svježini da je crveno onako svježe I onako nije tamno,nije tamna boja,ali nikad ne možete znati I ne bojim se.Sad nemam loših iskustava", dodaje Marina iz Zagreba.
Kod nas, ali i drugim zemljama Europske unije, nema zakona koji bi propisao koliko dugo meso smije biti zamrznuto pa prodavano na tržištu. To određuje sam proizvođač, a duljina pohrane ovisi o vremenu, temperaturi i vrsti životinje, pojašnjavanju u Hrvatskoj agenciji za hranu.
"Tako da smo što se tiče mesa peradi dali neku prepouku da ako se drži na temperaturi od minus 18 može biti pohranjeno 12 mjeseci isto tako I meso svinja", izjavila je Brigita Hengl, Hrvatska agencija za hranu.
Kvalitetno svježe meso prepoznaje se po boji - iskusne kupce teško je zavarati.