danas je njihov dan /

RTL s ekipom Hitne pomoći: Provjerili smo koliko im se posao promijenio zbog koronavirusa

U dva mjeseca imali su 2120 intervencija, gotovo polovina od izlazaka na teren u cijeloj zemlji

30.4.2020.
20:54
VOYO logo

Na godinu zbrinu milijun i pol pacijenata, a posljednja dva mjeseca posao im se itekako razlikuje.

''Epidemija je promijenila uvelike cijeli naš rad. Od telefona do terena. Nas se šalje u oblačenje u puno opremu. Takvi idemo u intervenciju. U slučaju da je potvrđen COVID-19 onda još imamo i dodatne maske", govori Ana-Marija Čikvar, liječnica u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu.

U dva mjeseca imali su 2120 intervencija, gotovo polovina od izlazaka na teren u cijeloj zemlji.

Nacionalni dan umjesto na pravoj proslavi čestitali su putem videokonferencije.

''Bilo bi opuštenije i pravo slavlje. Promijenilo se sve za 100 posto, nažalost. Jako puno razlike, moramo se posebno oblačiti za intervenciju. Iziskuje to i puno vremena i puno teže je raditi", kaže Nenad Dujmović, medicinski tehničar u Nastavnom zavodu za hitnu medicinu.

U sustavu hitne medicine radi više od 4000 djelatnika. Bolnički i izvanbolnički zbrinu milijun i pol pacijenata. Imaju 416 vozila i gotovo svaki drugi dan je neka edukacija.

''Kad bi im vidjeli odjeću koju imaju ispod majice i hlače koje su potpuno mokre pa kad skinu vizire i zaštitne maske koje nose i kad bi vidjeli urezane maske u lice i znoj koji teče – bilo bi vam sve jasno", govori Maja Grba-Bujević, ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu.

Na njihov račun stižu i kritike, osobito kad je riječ o smrtnom ishodu. Posljednji je slučaj s juga zemlje.

''Državno odvjetništvo je za Rogotin reklo da nema greške za postupanje'', kaže Grba-Bujević.

Ukupno gledano, broj intervencija nešto je manji nego prije, ali broj dijabetičkih koma, kao srčanih i moždanih udara ostao je isti. Samo odijevanje dodaje prosječnom vremenu dolaska na teren, ali zato su uštedjeli s druge strane.

''Prosječno vrijeme je bilo 7 minuta, sad se produžilo negdje za 30-ak sekundi jer treba im vremena da se posebno obuku. Moramo znati da je promet znatno rjeđi pa i hitna dolazi brze nego inače", kaže Žarko Rašić, ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu u Zagrebu.

U zagrebačkoj hitnoj, kažu, u ova dva mjeseca s više od 2000 intervencija nitko od djelatnika nije se zarazio. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni kandidatkinje
GLEDAJ ODMAH!
VOYO logo