Kad se male ruke slože, puno smeća očistit se može! Tisuće građana riječkog naselja Škurinje umjesto uz ogroman park žive uz divlji deponij.
"Nevjerojatno mi je da uz ove baje što su gore na cesti imamo toliko otpada ovdje, samo ispod zida", komentirala je volonterka iz Rijeke, Lorena Muškardin.
A tu nema čega nema! Osim uredskih i dječjih auto stolica bilo je tu i kuhinjskih, pa guma, ratkapa, zimske odjeće, tepiha, 20 kubika smeća.
"Ljudima pod prozorima, da, taman smo kolegica i ja komentirale da je tu zbilja uz vrata od zgrade!", rekla je volonterka Slađana Grbac.
Pomagao je i riječki dogradonačelnik koji kaže kako je Grad od početka godine za čišćenje potrošio 13 milijuna kuna.
"Ja ne razumijem kako ljudi od 50 godina još ne znaju razvrstavat otpad", kazala je volonterka Elena Vrban.
Cijela Primorsko-goranska županija odvaja 35 % otpada, Grad Rijeka u kojemu se sustav uspostavlja 24 %. Individualne spremnike dobile su obiteljske kuće u 65 % gradskih mjesnih odbora, a izazov će biti višestambene zgrade.
"Vjerujem da u vrlo kratko vrijeme ćemo postići puno bolje rezultate nego neki europski gradovi koji su sustave gradili po desetak godina. Koliko će trebati Rijeci? Ja se nadam 3 do 5", rekla je direktorica Komunalnog društva Čistoća Rijeka, Jasna Kukuljan.
Zelena čistka u Rijeci i Hrvatskoj dio je svjetske eko priče koja okuplja 190 zemalja.
"Očistili smo u ovih desetak godina 33500 tona otpada, 380 tisuća volontera je sudjelovalo, izdvojilo svoje vrijeme, energiju da bi učinili nešto dobro", rekla je voditeljica akcije Zelena čistka, Helena Traub.
Nakon ove akcije Rijeka lakše diše! Čista može i ostati ako se sljedeći put smeće baci u kontejnere, a ne u šumu ispod njih!