Restart koalicija predstavila je u utorak program za obrazovanje s naglaskom na dostupno i kvalitetno obrazovanje, pri čemu je lider koalicije i predsjednik SDP-a Davor Bernardić poručio da ulaganje u obrazovanje i znanost nije trošak, već najpametnija investicija u budućnost.
"To je jedna od najvažnijih politika za SDP jer ulaganje u znanost, obrazovanje, tehnologiju, inovacije, to za nas nije trošak, nego najpametnija investicija u budućnost. Ujedno je i ključni mehanizam za transformaciju društva prema suvremenoj ekonomiji i progresivnom društvu", rekao je Bernardić na konferenciji za medije.
Obrazovni program sastoji se od tri ključna cilja - kvalitetno obrazovanje dostupno svima pod jednakim uvjetima, podrška obrazovnim radnicima te obrazovanje za održivo i uključivo gospodarstvo.
Restart koalicija želi osigurati jednaku kvalitetu obrazovnog procesa na svim razinama i područjima, od jaslica i vrtića, preko škola, do visokoškolskih institucija te znanstvenih ustanova i ustanova za obrazovanje odraslih.
Zadatak im je, ističe Bernardić, da školske torbe i zadaće ostanu u školi te ulaganje u rad i kontinuirano usavršavanje nositelja odgojno-obrazovnih procesa.
Poručio je da zbog krize neće zadirati u teško stečena prava učitelja, odnosno plaće u obrazovnom sektoru, već da će poboljšati njihov status.
Neke od najvažnijih mjera su osiguranje dostupne mreže jaslica, vrtića i ustanova predškolske skrbi u suradnji s jedinicama lokalne samouprave kao i besplatan obrok za svako dijete te gradnja novih, dostupnih i povoljnih smještajnih kapaciteta u učeničkim i studentskim domovima.
Glasovac: "Novca ima, pitanje su prioriteti"
"Cilj je da svako dijete u Hrvatskoj, bez obzira dolazi li iz male općine ili velikog grada, siromašne ili bogate obitelji, bez obzira na podrijetlo i ime, ima jednako pravo na pristup uspjehu, a to znači jednako pravo na dostupno i kvalitetno obrazovanje", poručio je Bernardić.
Saborska zastupnica Sabina Glasovac istaknula je da mjere kojima će postići ciljeve uključuju nastavak cjelovite kurikularne reforme za poseban pristup djeci i ujednačavanje standarda, uvođenje devetogodišnje osnovne škole s cjelodnevnom nastavom i izvannastavnim aktivnostima, građanski i zdravstveni odgoj te besplatnu edukaciju mladih za nova znanja i vještine.
Tu su i Fond za kreditiranje učenika i studenata, Nacionalni program za bolju kvalitetu obrazovanja mladih, centri kompetentnosti u svim strukovnim obrazovnim sektorima, besplatni i digitalno dostupni tečajevi, učenje na daljinu bez obzira na godine i mjesto življenja te nova strukovna zanimanja.
"Činjenica je da je u 2020. osigurano 465 milijuna kuna u proračunu za Ministarstvo obrane, a 240 milijuna kuna za Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Stoga, kad mi postavite pitanje gdje su novci - ima novca, samo je pitanje što su naši prioriteti", poručila je Glasovac.
Što se tiče vremenskog okvira reforme obrazovanja, ističe da imaju kratkoročne i dugoročne mjere jer neće sve projekte moći provesti u jednom mandatu, poput uvođenja devetogodišnjeg obveznog obrazovanja.
"Neke se druge stvari, poput građanskog odgoja, obroka i vrednovanje ocjenjivanja, mogu i moraju riješiti u prvoj godini mandata", navela je Glasovac.