stručno mišljenje /

Ravnatelj HALMED-a Siniša Tomić za RTL: 'Liječnici će upozoriti pacijente na moguće simptome'

'AstraZenecino cjepivo je sigurno', kažu u Europskoj agenciji za lijekove

18.3.2021.
18:30
VOYO logo

Europska agencija za lijekove (EMA) donijela je procjenu o sigurnosti upotrebe cjepiva AstraZenece protiv covida-19. Javnosti su priopćili kako je AstraZenecino cjepivo sigurno. 

Gost RTL-a Danas koji će pojasniti što to znaži za Hrvatsku bio je prof. dr. sc. Siniša Tomić, ravnatelj Hrvatske agencije za lijekove i medicinske proizvode. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je naručila najviše AstraZenecinog cjepiva, te ta cjepiva nakon ove odluke ni bi smjela propasti. No država će se sada morati potruditi da vrati povjerenje u ovo cjepivo. 

''Ova odluka ima određeno upozorenje. Nije dokazana povezanost s trombozama, međutim određeni slučajevi koji su vremenski povezani i koji su rijetki, su opaženi kao istovremena pojava i trombocitopenije i tromboze'', rekao je Siniša Tomić, ravnatelj Hrvatske agencije za lijekove. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Liječnici će upozoriti pacijente na eventualnu pojavu tromboze, kao i na moguću bol u prsima, bol u trbuhu, oticanje nogu nakon cijepljenja, pojava modrica ili duge glavobolje. U ovim slučajevima treba se hitno javiti liječniku.

''Država ima robustan regulatorni sustav za lijekove koji je dobro ugrađen u europski sustav koji je utemeljen na stručnim odlukama. Provodi se intenzivno praćenje cjepiva koje će se naći na tržištu, a isto tako provodi odluke koje su transparente i utemeljene na dokazima'', uvjerava Tomić.

Image
procjena sigurnosti /

Europska agencija za lijekove donijela konačnu odluku oko AstraZenece: 'Cjepivo je sigurno'

Image
procjena sigurnosti /

Europska agencija za lijekove donijela konačnu odluku oko AstraZenece: 'Cjepivo je sigurno'

Slučaj iz Hrvatske povezan s AstraZenecinim cjepivom se još dodatno ocjenjuje. Prema podacima HALMED-a više nuspojava je prijavljeno za Pfizer nego za AstraZenecu. Tomić kaže kako se sve sumnje na štetne događaje prijavljuju kroz spontano prijavljivanje i pomno se obrađuju.

''Za cjepivo je zadužena Europska agencija za lijekove, ona donosi jedinstvenu odluku o davanju odobrenja. No svaka država članica ima svoju kampanju cijepljenja, 
te sukladno tome svoju strategiju. To je javnozdravstvena odluka, ovisno o stanju populacije i strategiji cijepljenja'', pojasnio je Tomić. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tromboza se češće događa kod opće populacije nego u ovom uzorku ljudi koji su cijepljeni, te se češće događa od covida, a ne od cjepiva.

''Tromboza se češće dešava od covida-19 i u postcovid sindromu. Jasno smo na dnevnoj bazi komunicirali omjer koristi rizika, koji je pozitivan, i to govori o jednoj kontinuiranoj ocjeni koristi rizika'', rekao je Tomić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
USKORO
VOYO logo