Velika Britanija i SAD već su odobrile i počele s primjenom cjepiva protiv koronavirusa. Tako je u razmaku od tjedan dana u SAD-u potvrđena učinkovitost i sigurnost dvaju cjepiva, Pfizerovog i Moderninog.
Cjepivo bi trebalo stići i u Hrvatsku, a kako je nedavno objavljeno na konferenciji Stožera, ono će u primjenu ući postupno, u fazama.
Predsjednik Vlade Andrej Plenković održao je u nedjelju redovit sastanak putem videopoziva s predstavnicima Stožera civilne zaštite Republike Hrvatske, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i HALMED-a vezano uz cjepivo protiv Covida-19.
Ravnatelj HALMED-a Siniša Tomić s tim u vezi daje izjavu za medije u nedjelju u 13.30 sati.
Cjepivo od idućeg tjedna
Ovih dane očekuju se detaljne informacije o lijeku, sažetak opisa sredstava za zdravstvene radnike i završno izvješće o ocjeni lijeka koje se objavljuje za javnost, pojasnio je Tomić.
Nakon toga su novinari postavljali pitanja.
Upitan je i hoće li HALMED davati nekakve preporuke za to tko se može cijepiti.
"To će biti dostupno u našoj bazi lijekova i na linku Europske komisije, to će uključivati sve nuspojave, indikacije, kontraindikacije i slično. I tu se formira uputa za pacijente", kazao je Tomić.
Sutra je sjednica Povjerenstva za humane lijekove, nakon toga slijedi postupak odobravanja od Europske komisije. Nakon toga objavljuju se informacije o lijeku, potvrdio je Tomić.
Dolazak cjepiva predviđen je 26. prosinca. Tomić je napomenuo da je ono sigurno.
Građani se mogu javiti za nuspojave
"Nakon provjere kakvoće onih serija koje će se puštati i na hrvatskom tržištu, moramo dati nacionalnu suglasnost", odgovorio je Tomić budući da se inicijalni testovi kakvoće provode u Njemačkoj i Belgiji pa je upitan hoće li HALMED imati neku značajnu ulogu u procesu provjere.
Tog 26. dolaze prve inicijalne doze i već tada počinju prva cijepljenja. Tomić je dodao i da će ono biti rasprostranjeno po Hrvatskoj.
Ipak, Tomić nije znao reći koliko točno doza dolazi.
Novinari su ga pitali i je li sigurno da će cjepivo biti odobreno s obzirom na 95-postotnu učinkovitost.
"Bit će odobreno. Sva ona koja zadovolje kriterije, ali to nije jedini kriterij. To je efikasnost koja se odnosni točno na Pfizerovo cjepivo", rekao je Tomić.
AstraZanecino cjepivo ima negdje oko 70 posto učinkovitosti, a Tomić je upitan i hoće li ono biti naručeno za Hrvatsku.
"Za sada je to cjepivo u postupnoj ocjeni pri Europskoj agenciji. Ne znamo kako će se to odvijati", rekao je Tomić.
Cjepivo koje dolazi u Hrvatsku moglo bi imati i svojevrsne nuspojave poput blago povišene temperature, otoka na mjestu uboda, bolova u mišićima ispod 50 posto i glavobolje, a Tomić je potvrdio da im se građani mogu javiti ukoliko budu imali kakvih problema.