RASTU CIJENE ZAŠTIĆENIH NAJAMNINA: /

Vlada tvrdi da nitko neće ostati na ulici

Image
Foto: PIXSELL, Ilustracija: Pixsell/Igor Soban

Prema novom Zakonu o najmu stanova, vlasnici će moći povećati najamninu zaštićenim najmoprimicima, koji su u većini slučajeva bivši nositelji stanarskih prava.

7.2.2018.
21:30
PIXSELL, Ilustracija: Pixsell/Igor Soban
VOYO logo

Na dnevnom redu sjednice Vlade u četvrtak bit će među ostalim prijedlog izmjena Zakona o najmu stanova, koji je izradilo Ministarstvo graditeljstva i prostornoga uređenja i kojim se, ističu u Ministarstvu, problem star 20 godina rješava pravično, postižući ravnotežu između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca, te se ispunjavaju obveze iz spora pred Europskim sudom za ljudska prava.

"Vlasnici stanova (najmodavci) dobivaju točan dan kada mogu u potpunosti slobodno raspolagati svojom nekretninom, a do tada im se postupno povećava zaštićena najamnina, smanjujući jaz u odnosu na tržišnu. Zaštićeni podstanari pet godina zadržavaju status zaštićenog najmoprimca i nakon toga, još pet godina dobivaju državnu subvenciju pri plaćanju tržišne najamnine", kažu Hini u Ministarstvu graditeljstva i prostornoga uređenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve zbog presude suda za ljudska prava

U Ministarstvu navode kako su glavne zamjerke Europskog suda za ljudska prava neograničeno trajanje ugovora o najmu, uslijed čega odnos najma može trajati "kroz dvije, ponekad čak i tri generacije"; nepostojanje odgovarajućih procesnih jamstava putem kojih bi vlasnici stanova (najmodavci) mogli ostvariti zaštitu vlastitih interesa, odnosno koja bi omogućila postizanje ravnoteže između suprotstavljenih interesa najmodavaca i najmoprimaca te niska najamnina, čiji je iznos u očitom nerazmjeru s visinom tržišne najamnine.

Predloženim izmjenama Zakona o najmu stanova, doznaje se u Ministarstvu, uređuje se postupno povećanje iznosa zaštićene najamnine u razdoblju od pet godina od stupanja zakona na snagu. Nakon tih pet godina prestaje status zaštićenih najmoprimaca. "Dakle, najmoprimcima će se u razdoblju od pet godina postupno povećavati iznos najamnine, što i dalje nije u visini s tržišnom", ističu u Ministarstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Propisuje se pravo na subvenciju slobodno ugovorene najamnine najmoprimcima i zaštićenim podstanarima čiji je neto dohodak po članu domaćinstva manji ili jednak od polovine prosječne plaće u Hrvatskoj za proteklu godinu.

Uređuje se i obveza plaćanja razlike između slobodno ugovorene najamnine i zaštićene najamnine za korisnike stanova temeljem propisa o pravima hrvatskih branitelja i primatelja stalne socijalne pomoći.

"Dakle, država će se pobrinuti za socijalne slučajeve i nitko neće ostati na cesti. Ostalima će se još pet godina subvencionirati najam drugog stana", naglašavaju u Ministarstvu i kažu kako je to "kompromisno rješenje: vlasnici dobivaju svoje nekretnine, a podstanari ne izlaze bez ičega".

Predloženi zakon predviđa pravna zaštitu najmodavca i zaštićenog najmoprimca u slučaju otkaza ugovora o najmu stana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministarstvo graditeljstva navodi da će se predloženim zakonom otkloniti nedostaci postojećeg zakonodavstva kako je to u presudi Statileo protiv Republike Hrvatske utvrdio Europski sud za ljudska prava i otkloniti potencijalne posljedice za RH zbog ne provođenja odluke Europskog suda za ljudska prava.

Riječ je o presudi iz 2014. godine koji je Sergej Statileo podnio protiv Hrvatske Sudu na temelju Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda za povredu vlasničkih prava zbog nemogućnost da naplati odgovarajuću najamninu. Sud je odlučio da mu Hrvatska treba isplatiti 10.550 eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon te presude određeni broj vlasnika stanova u kojima su zaštićeni najmoprimci podnio je i tužbene zahtjeve za financijskom naknadom pred hrvatskim sudovima, kažu u Ministarstvu graditeljstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
hell propustene
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo