Dekanica Akademije dramske umjetnosti Franka Perković rekla je danas za N1 da je dosad zaprimljeno 27 prijava za seksualno uznemiravanje i zlostavljanje te da je policija jučer preuzela dokumentaciju.
“Imamo još jednu novu prijavu protiv jednog od bivših zaposlenika, koji već ima nekoliko prijava koje smo jučer predali. Danas očekujemo DORH i imenovano je povjerenstvo sastavljeno od nastavnika, nastavnica i studenata ADU-a koje će proći kroz svaki slučaj i onda temeljem mišljenja povjerenstva ćemo postupati prema ljudima s eventualnim sankcijama ako bude bilo osnove, a vjerujem da će biti”, istaknula je.
Osam prijava je protiv onih koji su trenutno u radnom odnosu, šestoro su dijelom umirovljenici, a neki su bivši suradnici te je jedan profesor preminuo. Mi naravno prema njima nemamo osnove postupati, tim više je važno da policija i DORH preuzmu te slučajeve”, rekla je te dodala da su iz DORH-a najavili da će na ADU doći danas u jutarnjim satima. “Ako oni ne dođu do nas, doći ćemo mi do njih. Htjela bih da to danas ide dalje”, kazala je također.
Nepovjerenje u sustav
Perković smatra da do koje mjere žrtve ne vjeruju sustavu pokazuje i to što se jedna od prijava odnosi na događaj iz 1995. godine. “Pa to samo govori o tome koliko prijaviteljice nisu male povjerenja u institucije države da će se ti slučajevi riješiti, koliko su bile svjesne moguće stigme koja će ih pratiti ostatak života i koliko je teško takve situacije priznati, prvo samoj sebi, onda i okolini te onda pokrenuti takve procese”, istaknula je.
“Većina slučajeva događala se, pogotovo oni najozbiljniji, između 2000. i 2015./16. godine, koliko ja mogu procijeniti. Očito je u posljednje došlo do smjena generacije, ipak jedan dio folklora – recimo to tako – koji je pratio ovo društvo polako zamire i očito se društvo ipak mijenja u pozitivnom smislu tako da žrtve se više ne osjećaju tako bespomoćno i ne osjećaju krivnju zbog toga u onoj mjeri kako je to bilo donedavno”, smatra dekanica ADU-a.