U pitanju je afera u kojoj se spominjalo i ime bivšeg šefa karlovačke policije Josipa Ćelića, a u njenom samom središtu je jedna luksuzna vila u Lokvi Rogoznici, nedaleko od Omiša.
Poslovna suradnja od '90-ih
Slučaj je prije nekoliko godina prijavio suvlasnik posrnule tvrtke Flava Linea, austrijski poduzetnik Josef Stern, kada je shvatio da je pod krajnje sumnjivim okolnostima ostao bez vile. O njegovoj prijavi prva je izvještavala Slobodna Dalmacija.
U pitanju je nekretnina na samoj obali mora, a Sternova tvrtka u kojoj mu je suvlasnik bio Boris Kale kupila ju je još 2001. godine. Stern, većinski vlasnik Flava Linee s Kalom je surađivao u noćnom klubu Maxim u Beču i go-go klubu u hotelu Split. Budući da kao stranac nije mogao biti vlasnik nekretnine, vila je kupljena preko tvrtke Flava Linea.
Policijski šef kao vlasnik vile
Šest godina kasnije, 2007. ta će se ista kuća naći u vlasništvu Josipa Ćelića, tadašnjeg šefa mobilne jedinice policije, poznatijih Kobri. Da osim ove luksuzne vile ima još nekoliko nekretnina u vlasništvu otkriveno je 2012. godine, da bi se priča aktualizirala 2014. kada se Ćelić natjecao za novi mandat na čelu PU karlovačke.
05.03.2012., Karlovac - Zamjenik ministra unutarnjih poslova RH Evelin Tonkovic zenskoj grupi "Korak" urucio je donaciju od 48 slikovnica za skloniste za Zensku grupu Korak. Donaciju je primila predsjednica Zenske grupe Korak Mirjana Dudukovic. Josip Celic, nacelnik PU Karlovacke. Photo: Kristina Stedul Fabac/PIXSELL
Tužiteljstvo vjeruje kako će tijekom suđenja uspjeti rasplesti što se s vilom događalo. Za sada se, kako stoji u optužnici, Kali na teret stavlja da je 6. srpnja 2007. zajedno s tadašnjim direktorom Flava Linee, Slovakom Mariakom Tiborom, prodao vilu. Zato će odgovarati zbog kršenja Zakona o trgovačkim društvima prema kojem je bio dužan skrbiti o interesima firme u kojoj je bio suvlasnik i to pažnjom dobrog gospodarstvenika, te nije smio postupati s imovinom društva kao da je njegova vlastita. No, pravila iz tog zakona Kale je prekršio odlučivši oštetiti većinskog vlasnika.
Sklapanje spornog ugovora
Zato je zajedno s Tiborom sklopio ugovor s Ćelićem. Prodao mu je vilu za 200.000 eura, odnosno 1.498.000 kuna. Novac je trebao uplatiti u državni proračun jer je Flava Linea imala porezni dug. Tako je državi morao podmiriti 1.339.310,47 kuna duga, a jednom privatnom dužniku 20.000 eura, u protuvrijednosti od 148.200 kuna, stoji u optužnici.
Tužiteljstvo je sigurno da je u to vrijeme Kale znao kako kuća vrijedi najmanje 709.590 eura, što je protuvrijednost od oko 5,3 milijuna kuna. Naime, upravo je on tu kuću 18. rujna 2001. kupio zastupajući Flava Lineu. Platio ju je tada 800.000 eura.
Međutim, prema dokumentima što su ih istražitelji pronašli Kale je Ćeliću omogućio da nakon kupnje vile 2007. godine uknjiži to svoje novo vlasništvo bez da plati kupovnu cijenu, ali i bez da Flava Linei osigura plaćanje cijene. Kale je zapravo, zaključuje se u optužnici, pristao da kupac vile svoje ugovorne obveze ne obavi.
Kako je s vile skinuta zabilježba spora?
Naime, kupac je platio samo 18.000 eura privatnom dužniku tvrtke, dok je Kale na razlici cijene oštetio u međuvremenu likvidiranu firmu i svog poslovnog partnera Josefa Sterna za oko 509.590 eura, odnosno gotovo četiri milijuna kuna.
22.08.2012., Lokva Rogoznica - Kuca s bazenom koju je kupio Josip Celic, nacelnik PU Karlovacke. Photo: Ivo Cagalj/PIXSELL
Sudac Čolak u ovom se slučaju pojavio tijekom 2011. godine, kada je donijeto rješenje kojim se s vile kraj Omiša skida zabilježba spora što ju je, još 2004. godine, strahujući od problematičnog poslovnog razlaza s Kalom, stavio Josef Stern.
No, sada ni Ćelić ni sudac Čolak nisu obuhvaćeni ovom optužnicom koja će se uskoro naći pred splitskim sucima.