S Radovanom Fuchsom, koji će zasjesti u vruću stolicu ministra znanosti i obrazovanja, mandatar Vlade Andrej Plenković složio je čitav mozaik nove Vlade.
Upravo je u resoru obrazovanja bilo najviše neizvjesnosti dok se slagala nova kadrovska konstrukcija u Banskim dvorima. Očito je Fuchsu trebalo dosta vremena da odvagne i prihvati ponudu za preuzimanjem resora od dosadašnje ministrice Blaženke Divjak.
'Obrazovanje je velik i kompleksan sustav'
"Naravno da mi nije bilo lako odlučiti prihvatiti. Ja sam možda već odavno trebao biti u penziji, ali nisam, i dalje sam aktivan. Čovjek se u nekom trenutku zapita moram li to stvarno raditi. Uvijek sam pokušao nešto generalno dobro napraviti", kazao je Fuchs gostujući u RTL Direktu.
Dojam je da za mjesto ministra znanosti i obrazovanja osim Fuchsa i nije bilo ozbiljnijih kandidata. Na upit zašto je obrazovanje postalo tako nepopularno, Fuchs kaže: "Nikad nije bilo baš lako odabrati ljude koji se žele toga prihvatiti, naročito nakon što je to postalo megaobrazovanje, negdje 2004. godine. To je veliki i kompleksan sustav u kojem državni tajnici sami po sebi trebaju biti ministri."
'Učenici i studenti najesen bi trebali nastaviti s nastavom'
Prva Fuchsova briga bit će osigurati početak nove školske i studentske godine u uvjetima pandemije Covida-19. On kaže kako treba pokušati pod svaku cijenu vratiti djecu u škole te da će mu to biti proritet već sljedećih dana.
"Imamo ideju uključiti epidemiologe, virusologe, nastavnike i lokalnu upravu. Ne možete šturo pokušati primijeniti neku epidemiološku mjeru za koju znate da funkcionira", smatra Fuchs.
Ako epidemija ostane na trenutačnoj razini, Fuchs kaže da bi učenici i studenti trebali nastaviti s nastavom.
"Zaista ne znam što će se događati na jesen. Može doći do porasta i drugih respiratornih oboljenja i preklapanja slike Covida. Možda sve prođe glatko i bez problema. Pripremit ćemo se", kazao je.