Tekstilna tvrtka DTR je već mjesecima u postupku predstečajne nagodbe, a radnici, čini se, izvlače deblji kraj budući da nemaju informaciju da im je račun blokiran. Bilo je obećanja da će se plaće isplaćivati, kao i sredstva za prijevoz, no to se nije dogodilo i zato su 7. svibnja radnici stupili u štrajk.
"Što je najžalosnije, s računa su im oduzimana sredstva za otplatu kredita i ostale obveze, a ništa im nije uplaćeno. Ti ljudi rade za minimalac, te žene nisu došle ovamo iz obijesti, nego doslovno za koricu kruha", kaže nam Ivan Majdak, koji navodi da su nadležne institucije informirane o neisplati.
Uprava je također informirana o potezima štrajkaša, no do nje se ne može doći jer je vlasnik zgrade Mićo Carić odlučio ne pustiti radnike unutra, pa ni štrajkaški odbor koji se htio informirati o obračunu plaća i zahtjevu da im se isplate plaće za tri mjeseca.
Vlasnik zgrade: Ovo je privatni prostor
"Obećali smo da nećemo ni bučiti ni smetati, a zaključali su vrata kao da smo nekakav odred jurišnika koji je došao sve poubijati", kazao je Tomislav Kiš iz Novog sindikata.
"Ovo nije DTR nego privatni prostor. Uprava DTR-a je samo jedan od podstanara koji ne plaća nama, kao što ne plaća ni njima. Nismo ih mogli pustiti, što bi radili tu unutra? Imamo i druge firme tu", kaže nam Mićo Carić, koji je najavio da će tijekom sutrašnjeg dana s direktorima DTR-a raspraviti o naplati dugovanja za najamninu u posljednjih gotovo pola godine.
No, sindikalci ističu da nisu planirali ništa drugo nego ući u kancelarije vlastite firme smještene u užem centru Zagreba i pitati direktora kad će plaće. "Oni su u principu zarobljeni u zgradi", dodaje Kiš.
Crno na bijelo – 35 godina staža, neto plaća – 2.257 kuna
"Pogledajte, crno na bijelo: godine staža – 35, neto plaća – 2.257 kuna", kazala nam je Kata Šečić, povjerenica Republičkog sindikata pokazujući isplatnu listu.
"Mi smo građani drugog reda, roblje koje radi prekovremeno i svakako samo da bismo opstali jer znamo da postoje teškoće u društvu. Nama se zbilja ne pomaže ni na koji način. Sramota je da firma koja bi sljedeće godine trebala slaviti 100 godina propada na ovakav način", kazala je.
"Mi želimo raditi, ali nažalost nam to ne omogućavaju poslodavci", kaže Štefica Palevaljak, povjerenica Novog sindikata. Osim što nisu primili plaću za siječanj, veljaču, ožujak i travanj, nisu dobili sredstva za prijevoz za ovu godinu. "Nemamo više čime dolaziti na posao", kaže Palevaljak.
Štrajkaški odbor trenutno radi na planu akcija za sutra i najavljuje da štrajk ide dalje do ispunjenja zahtjeva.
U poslijepodnevnim satima oglasila se i uprava. Navode da jedan dio radnika iz proizvodnje DTR-a štrajka od 7. svibnja 2013.godine, zbog kašnjenja plaća za veljaču i ožujak.
'Uprava poduzima sve da osigura sredstva za isplatu plaća i jedna od dvije dugovane plaće bit će isplaćena u idućih nekoliko dana', piše u priopćenju u kojem izražavaju nadu da će nakon toga doći do obustave štrajka, kako bi tvrtka izvršila ugovorne obveze prema inozemnim partnerima.
"Time bi se stvorili uvjeti za daljnje normalno poslovanje i pravovremenu isplatu plaća", dodaju.
"Do druge polovice protekle godine radnicima su uredno izmirivane sve obveze (plaće, prijevoz, 1.500 kuna regresa, 1.000 kuna božićnice, 400 kuna uskrsnice, 600 kuna dar za djecu). Do poteškoća u poslovanju je došlo zbog smanjenja narudžbi inozemnih partnera, uzrokovanih recesijom", ističu.
Sada su, tvrde, proizvodni kapaciteti DTR-a u cijelosti popunjeni izvoznim poslovima za ugledne svjetske modne tvrtke i njihovom realizacijom u potpunosti bi se stabiliziralo poslovanje.
"DTR je pokrenuo predstečajni postupak 8. svibnja 2013.godine. Održano je prvo ročište na kome su utvrđene tražbine vjerovnika. Uvjereni smo da će vjerovnici podržati naš plan restrukturiranja, što će omogućiti DTR-u uspješan nastavak poslovanja i očuvanje radnih mjesta za sto radnika", zaključuju.