Zbog pandemije i potresa velik broj tvrtki odlučio se na rad zaposlenika od kuće. Međutim, upravo je to prilika hakerima da provale u njihova računala, iznuđuju novac i informacije. Koliko smo ranjivi, ponekad i naivni pokazali su rezultati istraživanja o kibernetičkim napadima u 2020.
Održavanje informacijske sigurnosti u doba sve češćih kibernetičkih napada tvrtke prepuštaju stručnjacima poput Vlatka. On uz 8-godišnje iskustvo rada u IT sigurnosti tvrdi - potražnja za nama nikada nije bila veća.
Vlatko Denisov, stručnjak za sigurnost IT sustava: "Definitivno. Zadnje godine, pandemijske godine tu se dogodio izniman porast. Jedan veliki, veliki porast sa napadima prema kućnim korisnicima. Znači phishing i spam je porastao po nekim literaturama i 600 do 800 posto".
A da Hrvatska više nije izoliran slučaj u kibernetičkim napadima, potvrđuju i sve učestaliji napadi na velike hrvatske tvrtke poput INA-e, Pevexa i Overseas Expressa. A slični napadi specijalnost su za jednu od najuspješnijih tvrtki za IT sigurnost u Hrvatskoj.
Vlatko Košturjak, tehnički direktor tvrtke za informacijsku sigurnost: "Kroz naš sigurnosno-operativni centar zabilježili smo oko 21 tisuću alarma i 1000 pravih istraga"."Neki tipični ulazni vektori bili su ulaz kroz VPN, kroz izložene servise i aplikacije zbog ubrzane digitalizacije i naravno, sami mail od samih zaposlenika".
U pandemijskoj godini u Hrvatskoj, objašnjavaju nam, zabilježeno je najmanje 380 ozbiljnih kibernetičkih napada. Najčešće su to phishing mailovi i poruke, odnosno pokušaj napadača da prijetnjama od žrtve pribavi povjerljive informacije poput osobnih podataka te novac.
Mario Blažević, konzultant za informacijsku sigurnost: "Ako malo pogledamo adresu s koje je poslano vidimo da to nikako nije Facebookov račun. Mene netko upozorava da se netko pokušao spojiti sa iphone11 pro na moj račun i da ja pod hitno provjerim dal je to legitimna aktivnost. Klikom dolje na ovaj Report the user će najčešće se dogoditi da napadač aktivira zlonamjerni sadržaj na računalu korisnika".
I tako hakeri kradu Vaše podatke i prodaju ih po cijeni do čak 200 dolara na crnom tržištu, ovisno o osjetljivosti informacija. Zabrinjavajuće, više od 50 posto ljudi, pokazuje istraživanje, nasjelo bi na ovakve lažne mailove i poruke. Recept za obranu je dobro razmisliti prije nego kliknete na sumnjive poruke uz redovitu promjenu lozinki.