Nema formalnih zapreka ulasku Hrvatske u Schengensku zonu i ako inspekcija 2016. ocijeni da su ispunjeni svi uvjeti Hrvatska treba, može i mora ući u Schengen, rekla je u četvrtak ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić odbacivši da bi Slovenija zbog arbitražnog spora mogla blokirati taj hrvatski put.
Hrvatski je parlament u srijedu jednoglasno obvezao vladu da pokrene postupak o izlasku iz Arbitražnog sporazuma o rješenju graničnog pitanja sa Slovenijom nakon afere "Pirangate" u kojoj je slovenska strana prekršila nepristranost Arbitražnog suda zbog čega se u Sloveniji javljaju pozivi da Ljubljana blokira Zagrebu ulazak u Schengensku zonu.
"Sljedeće godine najavila se inspekcija koja će prekontrolirati jesmo li udovoljili svim uvjetima, temeljem tog izvješća ukoliko ono bude pozitivno i konstatira da smo svemu udovoljili Hrvatska treba, može i mora ući u Schengen", rekla je prva potpredsjednica vlade i šefica diplomacije.
Podsjetila je da je Slovenija ušla u Schengen s identičnim problemom kao i Hrvatska i u tom pogledu formalnih zapreka očito nema.
Slovenija je ušla u Schengen s neriješenim problemom granica imajući na vanjskoj granice zemlju nečlanicu EU, kakva je tada bila Hrvatska, rekla je Pusić te istaknula da Hrvatska kandidira za Schengen s državom članicom EU, Slovenijom.
Nakon hrvatske odluke o povlačenju iz arbitraže neki su slovenski političari, poput bivšeg ministra vanjskih poslova Dmitrija Rupela predložili da bi Slovenija, članica Schengenske zone, trebala Hrvatskoj blokirati ulazak u taj prostor.
"Ako se bilo tko hoće ponovno ispočetka uvlačiti u takvu vrstu igara, to zaista nije više za našu vladu", rekla je ministrica Pusić.
Slovenija je zbog graničnog spora mjesecima blokirala Hrvatskoj pregovore o ulasku u Europsku uniju.
Neki slovenski stručnjaci, poput Zijada Bećirovića, direktora ljubljanskog Instituta za balkanske i europske studije, smatraju da Slovenija ne treba odgovarati Hrvatskoj takvom protumjerom već se ponašati "civilizirano".
Bećirović, koji je u intervju u srijedu oštro kritizirao hrvatsko ponašanje, rekao je da Hrvatska ima konflikte sa svim susjedima i da neće tako brzo u Schengen kako najavljuju njezini političari.
Arbitražni sud kojemu su Hrvatska i Slovenija povjerile da riješi granicu između tih dviju zemalja trebao je krajem godine donijeti odluku no Hrvatska je odlučila povući se nakon što su u javnost procurile snimke na kojima se predstavnica slovenske vlade sa slovenskim sucem dogovara o daljnjim koracima u postupku. I ona i sudac u međuvremenu su podnijeli ostavku.
Prema Schengenskom sporazumu državljani zemalja članica Europske unije mogu se slobodno kretati po drugim članicama bez predočenja osobnih dokumenata.