PRVI PRVOSVIBANJSKI SINDIKALNI E-PROVJED: /

Vladi, Saboru i poslodavcima poslali 12 zahtjeva

Image
Foto: Borna Filić/PIXSELL

'Veliki benefit krize trebalo bi biti da ulaganje u domaću proizvodnju i industriju postane pravilo, da izvoz postane pravilo, a uvoz samo nužda',

1.5.2020.
13:49
Borna Filić/PIXSELL
VOYO logo

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) održao je u petak prvi internet-prosvjed u Hrvatskoj pod geslom "Radnicima hvala, ali prvo prava", pri čemu je istaknuto 12 zahtjeva koji su upućeni Vladi, Hrvatskom saboru, Hrvatskoj udruzi poslodavaca i Hrvatskoj gospodarskoj komori.

"Danas će radnici iz svih sektora govoriti kako prolaze kroz krizu. Veliki benefit krize trebalo bi biti da ulaganje u domaću proizvodnju i industriju postane pravilo, da izvoz postane pravilo, a uvoz samo nužda", poručio je predsjednik SSSH-a Mladen Novosel putem platforme Zoom, gdje se na virtualnom prosvjedu okupilo oko 200 sudionika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
NAJVEĆI SINDIKAT ORGANIZIRA E-PROSVJED ZA PRAZNIK RADA: /

'Radnicima hvala, ali prvo prava!'

Image
NAJVEĆI SINDIKAT ORGANIZIRA E-PROSVJED ZA PRAZNIK RADA: /

'Radnicima hvala, ali prvo prava!'

'Kriza probudila aveti neoliberalnog kapitalizma'

"Ova je kriza probudila sve aveti neoliberalnog kapitalizma, koji u svakoj krizi vidi priliku za profiterstvom, nepoštivanjem i umanjivanjem prava radnika. Dokaz tome je naš socijalni partner HUP, koji je u dogovoru s Vladom skovao plan mjera putem kojih će podijeliti privatnim poduzetnicima više desetaka milijardi kuna, i onda kao 'šlag na tortu' tražiti izmjene Zakona o radu, u svoju korist i u korist Vlade", ustvrdio je Novosel u obraćanju prosvjednicima.

Novosel je istaknuo da je SSSH pravovremeno reagirao kada je prvi inzistirao na transparentnoj objavi imena poslodavaca koji su iskoristili potporu Vlade, a popis je objavljen prije dva dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U 12 zahtjeva sindikalci traže transparentnost i nadzor potpora za očuvanje radnih mjesta, te da poslodavci koji koriste potpore radnike zadrže dodatna tri mjeseca. Odbijaju prijedloge za smanjenjem plaća i pozivaju na bolju organizaciju rada kroz provedbu ključnih reformi u javnom i privatnom sektoru. Zahtijevaju primjenu Europskog stupa socijalnih prava, kojim bi se proširila radna i socijalna prava na radnike u nestandardnim oblicima rada, poput rada putem interneta.

Traže minimalnu plaću od 4000 kuna

Traže povećanje minimalne plaće na 4000 kuna neto, sa ciljem smanjenja jaza između najviših i najnižih plaća. Žele veći porez za bogate i manji za radnike kroz progresivno oporezivanje dohotka i snažnije oporezivanje imovine i neinvestirane dobiti. Zahtijevaju jačanje javnog zdravstva, pri čemu treba odvojiti javno zdravstvo od privatnog, te zaustaviti komercijalizaciju usluga i privatizaciju primarne zdravstvene zaštite. Traže da se u mirovinski sustav hitno uvede načelo pravednosti i značajno povećaju mirovine stečene radom. Traže podizanje kvalitete i dostupnosti obrazovanja te uvođenje "Poduzetništva i svijeta rada" u kurikulum i obrazovanje za aktivno građanstvo.

Sindikati također traže da se trajno zadrže sve digitalne usluge javne uprave pokrenute tijekom krize, kao i smanjenje broja gradova i općina. Trebalo bi značajno povećati javne investicije i poticati privatne sa ciljem izgradnje industrije koja će biti niskougljična, cirkularna, digitalna i s obnovljivim izvorima enegerije.Zahtijevaju i veće očuvanje i poticanje domaće proizvodnje, pogotovo poljoprivrede, kako bi Hrvatska postala samoodrživa u proizvodnji hrane.

SSSH je popis zahtjeva poslao na adrese Vlade, predsjednika Sabora, Hrvatske udruge poslodavaca i Hrvatske gospodarske komore.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo