Govoreći o cijepljenju protiv koronavirusa i na nedavno otkrivene slučajeve o cijepljenju preko reda, Dijana Mayer, epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), rekla je danas za N1 da su počeli cijepiti 27.12. i do danas potrošili 72% doza od dobivenih od planiranih doza. Istaknula je da su cijepili prema planu i programu cijepljenja.
"Prvo su cijepljeni zdravstveni radnici i štićenici i djelatnici domova za starije osobe. Ako gledamo postotke cijepljenih i udo utrošenih doza prema tim skupinama, za zdravstvo je potrošeno 37%, za domove 28%. Kad se pisao plan i program, nismo mogli predvidjeti potres. Potres je nešto što nas je zadesilo i tada smo u Sisačko-moslavačkoj županiji cijepili i civile i žurne službe. Taj postotak je oko 4%”, dodala je Mayer.
U situaciji kada ostane neiskorištenih doza, Mayer kaže da postoje upute, protokoli, a i "zdrav razum". "Treba li tu dozu baciti ili iskoristiti za nekog drugog starijeg bolesnika, za nekog tko ne mora biti štićenik doma? Uvijek neke iznimke postoje. To se ne dešava, ili se desi vrlo rijetko”, kazala je Mayer dodavši da je sigurno postojao neki razlog.
Cijepljenje preko reda
Komentirajući cijepljenja preko reda, Mayer je rekla da se sve može provjeriti te da pacijent dobije i potvrdu o cijepljenju. “To je bio razlog samo da se to cjepivo potroši, da ne bacimo cjepivo”, rekla je Mayer vezano za dosadašnje iznimne situacije u kojima su se određene osobe cijepile preko reda.
Istaknula je da su u registru cijepljenih navedeni svi potrebni podaci, a između ostalog i ustanova u kojoj se osoba cijepila. “Ima ustanova, a onda se u toj ustanovi lako dođe do liječnika dođe do onog tko je cijepio. Prema mjestu cijepljenja se točno zna tko je cijepio, koje su ekipe išle na terenu, tko je taj dan radio”, kazala je Mayer.
RTL-ova Leona Šiljeg također je razgovarala s Mayer.
"Protokol je u izradi. Trenutno vam o tome detalje ne mogu reći. Ja sam zadnjih mjesec i pol provela u Sisačko-moslavačkoj žuapniji. Kada se tamo otvori bočica, mi idemo na teren cijepiti ljude i kad ostanu dvije, tri doze - to je krizna situacija. Tada se cijepe stariji, kronični pacijenti. Njih se zove, snalazimo se na sve moguće načine. Glavni cilj je iskoristiti sve doze. Da se i jedna doza baci, to je velika šteta za hrvatski narod", kazala je.
Kazala je da je platforma za cijepljenje u koju se građani mogu sami upisivati u izradi.
"Nadamo se da će uskoro zaživjeti. Postoje liste na koje se ljudi javljaju. I kod nas i u županijskim zavodima i kod obiteljskih liječnika. Postoje liste. Često se pacijenti predomišljaju, čekaju kako će proći njihov susjed. Prijave se pa ne dođu, dođe netko drugi... I onda donosimo hitne odluke", kaže Mayer.
Problem s fazama cijepljenja
Na pitanje kada će biti gotovo cijepljene starijih, kazala je: "To ovisi kako će nam cjepivo pristizati. Prva i druga faza su se počele preklapati. Nemamo jasnu granicu, ne možemo točno reći datum", zaključila je epidemiologinja.
Situaciju s koronavirusom u Hrvatskoj i svijetu iz minute u minutu možete pratiti OVDJE.