Sindikat hrvatskih učitelja i Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske održali su u petak konferenciju za novinare na kojoj su govorili o prosvjedu i štrajkaškim aktivnostima. Sindikati ne odustaju od zahtjeva za povećanjem koeficijenta složenosti posla.
Branimir Mihalinec, predsjednik Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama Hrvatske, najavio je prosvjed za 5. rujna.
"Održat će se bez obzira na vremenske uvjete. Spremni smo na kišu, sniejg, sunčano, jako sunčano i promjenjivo vrijeme. Stići će ljudi koliko ih smije na Trg svetog Marka, a to je 1500. Sigurno će biti popunjeno 27 autobusa iz cijele Hrvatske. Organizacija kolone i okupljanje će biti na Trgu Republike Hrvatske od 10 do 11 sati" rekao je Mihalinec, dodavši da se nada da će ih onda primiti i premijer Andrej Plenković.
"Ukoliko premijer ostane pri stavu da ne treba razgovarti, nego preko ministra Zdravka Marića puštati poruke, tada kreće organizacija onoga oko čega smo jučer dinijeli jednoglasnu odluku, a to je štrajk. 9. rujna ćemo na Trgu svetog Marka urudžbirati najavu štrajka", kazao je Mihalinec.
"Nama štrajk nije cilj, nego samo sredstvo pritiska. Naš je cilj postići pravedan koeficijent složenosti poslova i vjerujem da svaka odgovorna Vlada mora prihvatiti naše argumente. Premijer mora konačno početi govoriti da je obrazovanje i budućnost cijele zemlje važna cijeloj Vladi, a naročito njemu", poručio je Mihalinec.
Poručio je da početak školske godine u ponedjeljak, 9. rujna, nije u pitanju, jer tada će eventualno najaviti štrajk, nakon čega slijedi postupak mirenja, koji bi trebao završiti do 14. ili, najkasnije, 16. rujna.
O povećanju koeficijenata složenosti poslova ne misle pregovarati, rekao je, a Vlada njihov zahtjev za korekcijom koeficijenata, koji je prihvatila ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak, mora ispuniti.
Izmjene koeficijenata traže jer u sustavu obrazovanja postoje radna mjesta slične strukture i složenosti poslova ali s različitim koeficijentima. Tako asistent na sveučilištu s VSS-om i pet godina staža ima bolji koeficijent od profesora u školi s VSS-om i 20 godina radnog staža.
Razlika među njihovim koeficijentima je 6,11 posto, upravo za koliko traže povećanje. S porastom koeficijenta takvom profesoru plaća bi u prosjeku porasla za 600 do 700 kuna, odnosno s oko 6500 kuna neto na preko 7000 neto.
Plaće u obrazovanju ne mogu se riješiti podizanjem osnovice
Predsjednica Sindikata hrvatskih učitelja Sanja Šprem poručila je da ministar financija Zdravko Marić griješi kada smatra da se zaostajanje plaća u sustavu obrazovanja može se riješiti pregovorima o osnovici plaće.
U obrazovanju je najveći postotak učitelja i zaposlenika s VSS-om, a oni su još uvijek na 19. mjestu od 19 promatranih djelatnosti, odnosno najpotplaćeniji u Hrvatskoj, kaže Šprem.
Socijalni partneri čekaju očitovanje premijera već više od dva mjeseca, on mora biti svjestan da postoje međunarodne konvencije o socijalnom dijalogu i da može biti oštro kritiziran iz Europe jer je socijalni dijalog u ovom trenutku fikcija, dodala je.
Istovremeno, u novoj školskoj godini učitelje očekuje kurikularna reforma, novi zadaci i izazovi koji povećavaju složenost njihovih poslova. Kako se onda može reći da za sustav obrazovanja nema novaca, kaže Šprem.