Promjena vremena koja je zahvatila Hrvatsku podigla je olujno jugo na Jadranu, zbog čega je upaljen narančasti alarm Meteoalarma, a na otocima su se pojavili nagli porasti razine mora. Prema podacima DHMZ-a, kod Makarske je zabilježeno jugo od 72 km/h, na splitskom području 83 km/h, a na Lastovu i do 99 km/h. Kako su portalu Dalmacija danas, koji nam je i ustupio fotografije, javili čitatelji, kod Čiova su razlike u razini mora bile i metar.
RTL-ova meteorologinja Dunja Mazzocco Drvar objašnjava kako i ova pojava, kao i mnoge druge vremenske pojave na našem Jadranu, ima nekoliko naziva koji se koriste na različitim dijlovima naše obale.
"Bibavica, Šćiga, a službeno seš, karakteristično je dizanje i spuštanje mora, nešto kao ubrzana plima i oseka. Ovakvo osciliranje mora događa se uz forsiranje iz atmosfere, najčešće snažan poremećaj tlaka karakterističan za iznimno nestabilne vremenske situacije kakve pak imamo prije dolaska velikih poremećaja, baš kao što je ovaj kojega očekujemo sutra", objašnjava Dunja.
"Kako takvi sustavi uglavnom dolaze sa zapada, tako se i seši prvo pojavljuju na udaljenijim otocima, a zatim i onima bližim obali da bi na kraju bili primijećeni i u nekim obalnim lukama. Na mjernoj postaji u Veloj Luci oscilacije su počele prijepodne, a ubrzo i pojačale pa je u vrijeme najjačeg udara more u samo desetak minuta spustilo za 52 cm, a zatim podignulo na 29 cm iznad srednje razine", pojašnjava Dunja Mazzocco Drvar.
Vrboska, Foto: Jelena Milanović, Dalmacija Danas
"Istovremeno je i tlak, koji se već nekoliko dana u kontinuiranom padu, "poskočio" s 1009 na 1012 hPa, a s prolaskom linije nestabilnosti je nastavio nesmetano padati prema minumumu kojega očekujemo večeras", zaključuje na kraju naša meteorologinja objašnjenje ove neobične meteo-pojave.
Foto: Vela Luka, Dalmacija danas