Prije obuke "Commando" svaki kandidat Zapovjedništva Sigurnosnih snaga prolazi trening preživljavanja na kopnu, odnosno planini, u moru i u zraku. To je najzahtjevniji dio obuke u kojoj se vojnici dovode do krajnjih psihofizičkih granica na škrtom terenu, objašnjava nam brigadir Ressler koji je u Afganistanu proveo ukupno 13 mjeseci, a bio je zapovjednik i Josipu Briškom.
"Ono što naši specijalci rade da bi preživjeli, ponekad moraju posegnuti za zmijama, žabama, skakavcima kako bi preživjeli", kaže nam brig. Dražen Ressler, načelnik Operativnog odjela Hrvatske kopnene vojske.
Obuku "Commando" u prosjeku prođe samo deset posto kandididata, a većina ih padne već na psihološkom testiranju.
Najbolji od najboljih nakon šest mjeseci obuke polažu prisegu u obliku molitve, najčešće u prisutnosti ministra obrane i načelnika Glavnog stožera.
Prije nego što odu u misiju, u ovom slučaju Afganistan, prolaze i obuku o islamu kako bi se što bolje prilagodili kulturi i običajima, a hrvatski su vojnici ondje omiljeni upravo zbog toga.
"Zaista, s punom odgovornošću tvrdim da su hrvatski vojnici prepoznati kao vrhunski i profesionalni, što sam se puno puta uvjerio i u što su me uvjeravali ostali zapovjednici drugih zemalja kroz kontakte", ističe Ressler.
Iskustvo Domovinskog rata, ovdje daje dodanu vrijednost pred ostalim kontigentima.
Na obuku "Commando" ne može nitko stariji od 35 godina, a važan uvjet je i odlična psihofizička spremnost. Pripadnik Zapovjedništva Specijalnih snaga prolazi: obuku za direktnu akciju, specijalno izviđanje i vojnu pomoć, a u misijama hrvatski specijalci obučavaju isključivo instruktore sigurnosnih snaga.
Ni najspremniji vojnik ne može biti zaštićen
Ipak, od metoda kojima se služe talibani ni najspremniji vojnik ne može biti zaštićen. Bombaš samoubojica koji se zaletio u blindirano vozilo hrvatskih vojnika niže je rangirani dobrovoljac koji najvjerojatnije pripada mreži Haqquani (Hakani) ozloglašene skupine Sirajudina Hakanija.
O njemu je poznato samo da je rođen između 1973. i 1980., u Pakistanu ili Afganistanu, da mu je koža svijetla i naborana te da je uz ostalo planirao i napad na afganistanskoga predsjednika Hamida Karzaija. Američka vlada za informaciju koja bi dovela do Hakanija nudi 5 milijuna dolara.
Da je kojim slučajem umjesto napada na laku metu došlo do direktnog sukoba s obučenim hrvatskim vojnicima, samoubojica, smatraju vojni stručnjaci, ne bi imao šanse.