PROFESOR ZA MEĐUNARODNO PRAVO: / Ako se Slovenija žali na odluku - slijedi novi postupak

Image
Foto: screenshot

Rijetko viđeno jedinstvo u Hrvatskom Saboru nisu omele poruke iz Slovenije i Bruxsellesa. Svaki od 141 prisutnog zastupnika u Saboru glasao je za izlazak iz 'kontaminiranog' postupka. Prof. dr.

30.7.2015.
9:29
screenshot
VOYO logo

"Hrvatska će pokrenuti postupak za okončanje arbitražnog ugovora, na kojem se temelji arbitražni sud. Procedura je predviđena u Bečkoj konvenciji i predviđena je za ovakav slučaj kada se radi o kršenju dvostranog ugovora od strane druge ugovorne stranke, u ovom slučaju Slovenije", govori Lapaš za RTL.

Međunarodni sud ili nova arbitraža ako Slovenija prigovori

"Prva faza postupka sastoji se u tome da Hrvatska notificira Sloveniji ono što predlaže s obzirom na ugovor, dakle, prestanak ugovora, razloge za to i ostalo što je sadržano. Slovenija ima tri mjeseca da odgovori na takvu notifikaciju. Ukoliko ne bi odgovorila tada učinci ugovora prestaju odmah, a ako odgovori prigovorom tada se na temelju iste procedure pokreće postupak izborom nekog od sredstava mirnog rješavanja sporova. To može biti međunarodni sud, neka druga arbitraža... Ako u 12 mjeseci taj postupak ne da rezultat, tada se i jedna i druga strana mogu se obratiti glavnom tajniku UN-a koji formira komisiju za mirenje i kreće se u postupak mirenja. Taj postupak ne rezultira obvezujućom odlukom, nego preporukom s obzirom na sudbinu ovog ugovora", kaže.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedopušteni kontakti i podmetanje dokumenata

Priča o nastavku procesa arbitraže koju su nametali Slovenija i Bruxelles, Lapaš komentira ovako:

"Hrvatska nema formalnu ovlast da raspusti sud. Teoretski postoji mogućnost da se procesi paralelno odvijaju. To bi bio loš scenarij za sud. Još bi više narušio vjerodostojnost čitavog postupka. Ali, ta mogućnost postoji. Korisnije za obje strane bilo bi traganje za nekim novim postupkom", javlja RTL.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić sastala se s diplomatima i objasnila im da je naknadno umetanje dokumenata u spis još jedan razlog za izlazak iz arbitraže:

"To je jedan od tri glavna razloga zbog kojih je postupak kompromitiran. Jedan je nedopušteni kontakt slovenskog suca sa slovenskim pravnim timom. Puno ozbiljnija su druga dva razloga, a to je što osobni kontakt prema nekim sucima slovenskog arbitra, a treći je upravo ovo što je ministrica rekla", kaže Lapaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo