U tijeku je najveće preseljenje životinjskog carstva. Na dalek put iz centra Zagreba prema Petruševcu na istoku grada kreće Nojeva arka s tisućama kukaca, vukova, divokoza, nosoroga , afričkih nojeva i ostalih uzoraka iz Prirodoslovnog muzeja. Među njima i 9 metara dugačak morski pas, ulovljen na hrvatskom primorju. Na put ih vode njihovi kustosi jer je staru zgradu Muzeja uništio potres koji je ubrzao preseljenje i prije planiranu obnovu.
660 tisuća kukaca
Petruševec dobiva nove stanovnike. Većina leptira i kukaca je u pratnji kustosa već "odletjela" na novu adresu, a za let su spremne i u hodniku čekaju svrake i čavke. U tijeku je i velika seoba slonova, nojeva, tigrova... simpatičnih i malo manje simpatičnih stvorenja.
"Vukovi i divokoze se sele na Petruševec kao i cijeli stalni postav zbog adaptacije ove zgrade'', objasnila je Tatjana Vlahović, ravnateljica Prirodoslovnog muzeja.
Ne zna se je li teže preseliti 660 tisuća kukaca ili morskog psa dugog 9 metara. Ulovljen je 1974 kod Kraljevice. Tada je bio bezopasan, ali danas je problematičan, ni kustosi ne znaju kako ga preseliti.
"Kada je on donesen u muzej prema tvrdnjama tadašnjih kustosa on je unesen kroz krov. Nismo imali potkrovlje, a kako ćemo sada to nam je najveći izazov'', kazala je Vlahović.
Kod nekih im glavobolju zadaju peraje, a kod drugih raširena krila. Neće im biti lako spakirati ni afričkog noja, visokog dva metra. I on mora prijeći cijeli grad do nove adrese.
"S ovako velikim pticama kolegica namjerava napraviti velike kaveze u kojima će ih prenositi, a životinje koje imaju velika krila mislimo prenijeti na rukama'', rekla je ravnateljica Prirodoslovnog muzeja.
Zgrada načeta vlagom
U podrumu se pakiraju stanovnici ledenog doba poput vunastog mamuta koji je pronađen u Podravini, a izumro je prije otprilike deset tisuća godina.
''Između ostalog imamo lubanje vunastog nosoroga, imamo lubanje bizona, lubanje divljeg goveda", izjavio je Dražen Japundžić, viši kustos u Prirodoslovnom muzeju.
Potresno doba 2020. promijenilo je sudbinu životinja iz ledenog doba. Zbog potresa i dotrajale zgrade s Gornjeg grada sele u Petruševac. U njihov novi dom stižu i eksponati i kustosi.
"Znači, to je stara zgrada načeta vlagom i uvjetima koji ne zadovoljavaju muzejske pretpostavke za čuvanje vrijedne građe'', rekao je Japundžić.
Obnovu su planirali i prije, potres ih je malo požurio.
"Mi se ne selimo tamo kompletno. U Petruševcu će se obrađivati građa i svi zainteresirani će moći doći'', objašnjava Vlahović.
Muzej ne radi već šest mjeseci, a obnova će trajati najmanje tri godine. Tada se morski pas i vunasti mamut opet vraćaju s periferije - u centar grada.