Cjepiva protiv gripe u Hrvatskoj trenutno nema ni za lijek. Liječnici kažu da nikada do sada nije bila tolika pomama za cjepivom kojim se u "normalnim" godinama obično cijepi između 350 i 400 tisuća hrvatskih građana i svake godine dio nabavljenog cjepiva propadne jer se ne iskoristi. To ove godine neće biti slučaj ako je suditi po tome što je najčešće pitanje u ljekarnama i liječnicima opće medicine - imate li cjepivo.
Najveći dio cjepiva nabavlja Hrvatski zavod za javno zdravstvo - ove je godine prvotno naručeno 460.000 doza, što je više nego inače, no osigurana je i dodatna količina zbog velikog interesa.
Prvo ugrožene skupine
Kako saznajemo iz HZJZ-a, 220.000 doza je već iskorišteno, uglavnom za prioritetne, rizične skupine kao što su onkološki bolesnici, trudnice i stariji građani. Idući tjedan dolazi još 240 tisuća doza iz koje će se vjerojatno prioritetne skupine namiriti, pa će se i drugi građani moći kod svojih izabranih liječnika (djeca kod pedijatara) ili u Zavodima za javno zdravstvo predbilježiti za cijepljenje. HZJZ očekuje i posljednju pošiljku u prosincu od još 130.000 doza.
Što se, pak, ljekarni tiče, predsjednica Hrvatske ljekarničke komore, Ana Soldo za RTL.hr je rekla da je prva količina od 50.000 doza u ljekarne u slobodnu prodaju stigla prije četiri tjedna, a druga je stigla 17. ovog mjeseca. "Koliko mi imamo saznanja više nema cjepiva u hrvatskim ljekarnama, vjerojatno nijedno. Imamo najavu jednog dobavljača da će u prosincu doći dodatnih 20.000 doza, ali nemamo točan termin i zamolili smo da nam najave da možemo obavijestiti ljekarne i pacijente", kazala nam je.
Rat za cjepiva
"Kakva je potražnja na europskom tržištu i kakav je "rat" za cjepiva, mislim da gotovo da nema šanse da dođe neka dodatna količina u Hrvatsku. Ukupno je na tržište u slobodnu prodaju putem ljekarni pušteno 88 tisuća doza cjepiva, a najavljeno je još 20, dakle oko 110.000 doza", kazala je Soldo za RTL.hr.
"Kolege s terena nam govore da imaju veći pritisak ljudi na cjepivo nego što je to bilo oko maski u početku pandemije, kada ih nije bilo, kad je bila histerija oko maski, kažu da je sada i agresija i strah pacijenata puno veći. Strah od komplikacija od gripe i Covida-19 je nevjerojatno velik. Liječnike obiteljske medicine isto pacijenti zovu po cijeli dan raspitujući se za cjepiva", govori nam Soldo.
Slabija sezona gripe
Kao što smo već pisali, na južnoj hemisferi gdje je završila zima, gripa je bila daleko slabija nego prethodnih godina, odnosno manje je bilo njeno epidemijsko širenje, čemu su sigurno pridonijele i maske i sve epidemijske mjere poput dezinfekcije i pranja ruku, distance i izbjegavanja zatvorenih prostora.
"To se očekuje i kod nas i koliko znam u Europi još nema nijedan prijavljeni slučaj gripe. Gripa kod nas dolazi u prosincu, a vrhunac drugog vala bude u veljači, kada je i mala teža", zaključila je Soldo u razgovoru za RTL.hr.