Prema preliminarnim rezultatima stručnog nadzora koji se provodi u Centru za socijalnu skrb, pod ingerencijom Hrvatske komore socijalnih radnika, ne upućuju na teške stručne propuste socijalnih radnika u slučaju obitelji s Paga u kojoj se dogodilo nezamisliv primjer obiteljskog nasilja kad je otac bacio s balkona kuće svoje četvero djece, piše Jutarnji list koji nadodaje kako njihovi sugovornici tvrde da je bilo pogrešaka, ali nisu takvog karaktera da bi mogle teško teretiti socijalne radnike.
Dodatna pojašnjenja
Rezultati stručnog nadzora dolaze u trenutku kada se postavlja pitanje hoće li ravnateljica centra Vesna Burčul biti smijenjena, pogotovo nakon što je resorna ministrica Nada Murganić predložila njezinu smjenu temeljem upravnog nadzora Ministarstva demografije. Naime, jučer je Upravno vijeće koje je trebalo odlučiti o smjeni odgodilo konačnu odluku za danas i to nakon što se prouče izvještaji o upravnom nadzoru.
Usprkos tome što se i danas održala sjednica, do odluke Vijeća nije došlo, piše N1.
"Raspravili smo izvješće i tražili smo od ravnateljice pisano pojašnjenje o nekim točkama nalaza kako bismo mogli odlučivati. Rok za dostavu pojašnjenja je petak, 8. ožujka. Nakon što zaprimimo pisano pojašnjenje zakazat ćemo novu sjednicu", pojašnjava predsjednica Upravnog vijeća Marina Dujmović Vuković.
Reakcije na rezultate
Preliminarne rezultate nije željela komentirati voditeljica stručnog nadzora, kao ni resorno Ministarstvo.
"Nismo još u mogućnosti davati informacije o rezultatima nadzora, za to je još prerano. Naš izravni rad u centru je gotov, imamo obrise zaključaka, ali sad treba obraditi sve dokumente i prikupljene informacije te donijeti konačni nalaz", izjavila je za Jutarnji list predsjednica Udruge socijalnih radnika i voditeljica stručnog nadzora Štefica Karačić.
Naime, ako se uspostavi kako su učinjeni lakši propusti, socijalni radnici mogu biti sankcionirani opomenom ili novčanom kaznom u iznosu od 1000 do 5000 kuna.
Ministarstvo demografije suzdržalo se od komentiranja rezultata, te su poručili za Jutarnji list kako postoje dva razloga za to. Naime, stručni nadzor je u nadležnosti Komore, a ne Ministarstva, a gledajući formalno-pravno situaciju, stručni nadzor nije dovršen niti je donesen zaključak o tome što se dogodilo.
Težak propust u radu
Preliminarni rezultati upozoravaju na lakše propuste socijalnih radnika Centra za socijalnu skrb Zadar, no ukazuju na odgovornost drugih sustava kao što je pravosudni, te se kao primjer navodi činjenica da je kazneni postupak koji je pokrenut zbog zlostavljanja najstarijeg djeteta, koje je danas punoljetno, na sudu trajao čak četiri godine, od 2013. do 2017. godine.
Kao što je naveo jedan od sugovornika Jutarnjeg lista, istina je da je 2013. godine nadležni centar predložio sudu izricanje privremene mjere izdvajanja djece iz obitelji, da je sud prihvatio prijedlog, ali da je naknadno centar povukao taj isti prijedlog, na temelju psihijatrijskog mišljenja koje je dostavio odvjetnik obitelji. Kako se navodi, odluka o povlačenju prijedloga je upitna i može se o njoj raspravljati kao o propustu, međutim konačnu odluku donio je sud koji je mogao zatražiti neovisno vještačenje.