Dan Grada Gline /

Predsjednica svečano otkrila još jedan Tuđmanov spomenik i osvrnula se na ratne zločine

Image
Foto: Edina Zuko/PIXSELL

"Radi mira i budućnosti oprostili smo puno toga, ali ratne zločine moramo istražiti i procesuirati, to je dug hrvatske države žrtvama"

3.8.2019.
15:52
Edina Zuko/PIXSELL
VOYO logo

Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović rekla je u subotu u Glini, gdje je otkrila spomenik Franji Tuđmanu, da je Hrvatska radi mira i budućnosti puno toga oprostila, ali ratne zločine mora istražiti i procesuirati.

"Radi mira i budućnosti oprostili smo puno toga, ali ratne zločine moramo istražiti i procesuirati, to je dug hrvatske države žrtvama", rekla je predsjednica u Gini, gdje je u subotu sudjelovala na svečanoj sjednici Gradskog vijeća prigodom obilježavanja Dana Grada, Dana pobjede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon svečane sjednice predsjednica i saborski zastupnik Miroslav Tuđman otkrili su spomenik prvomu hrvatskom predsjedniku Franji Tuđmanu, autora Ivana Fiolića. Tuđmanov sin Miroslav rekao je da Franjo Tuđman nije više samo prvi hrvatski predsjednik već i simbol stvaranja hrvatske države, slobode, samostalnosti i pobjede u Domovinskom ratu.

Predsjednica je rekla da nam trajni putokaz treba biti prvi hrvatski predsjednik Franjo Tuđman, a kako je budućnost prije svega u rukama mladih, zauzela "za konzistentnu razvojnu politiku i uravnoteženo poticanje investicija da bismo zaustavili iseljavanje i poticali povratak iseljenih".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čestitajući Dan grada, predsjednica Grabar Kitarović rekla je da Glina ima važno mjesto u vojnoj i kulturnoj povijesti Hrvatske, ali da je najvažniju ulogu imala u Domovinskom ratu zbog čega su i danas vidljive bolne rane na licu grada i u srcima ljudi.

Na mjestu bivšeg logora koji se nalazio u sklopu Kaznionice, predsjednica je otvorila "Spomen sobu - logor Glina", poručujući da je današnji dan ispunjen zahvalnošću i ponosom zbog pobjede te da se dostojanstveno sjećamo i žrtava.

„Jedan od najvećih srpskih koncentracijskih logora bio je u Glini, s oko dvije tisuće zatočenika, strašno je i zamisliti što su sve preživjeli, udarce, uvrede, poniženja i biti suočen sa smrću, a ovdje počinjeni zločini imali su sva obilježja zločina protiv čovječnosti, protiv ratnih zarobljenika i civila i protiv humanitarnog prava", rekla je Grabar Kitarović.

Istražiti tko je odgovoran za osnivanje logora 

Pozvala je pritom nadležna tijela da ustrajno istražuju odgovornost onih koji su zapovjedili osnivanje takvih logora, njima upravljali te činili pojedinačne ili masovne zločine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Hrvatskog društva logoraša Ivan Turudić rekao je da će oni u svom daljnjem radu podsjećati i zahtijevati da se to neriješeno humanitarno pitanje što prije riješi kako bi obitelji nestalih dobile odgovore o sudbini svojih najmilijih. One koje imaju saznanja o sudbinama nestalih poručio je da „skupe hrabrost i olakšaju si dušu i pruže informaciju“.

Predsjednica je posjet Glini završila posjetom naselju Gornji Viduševac, mjestu predaje 21. korpusa neprijateljske vojske hrvatskim braniteljima u pobjedonosnoj Oluji. Tamo je ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved u izjavi za medije poručio da je pobjeda bila ostvarena zahvaljujući jedinstvu hrvatskog naroda u Hrvatskoj i inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Naša je povijest briljantno jasna, svjedoci smo toga vremena, mi smo pisali povijest i kreirali i potpuno je jasna uloga Hrvatske vojske i prema Bosni i Hercegovini, koju je snaga hrvatske vojske nekoliko puta spašavala, te je potpuno nepotrebno otvarati neka pitanja", rekao je Medved, odgovarajući na pitanje o prijeporima koji se ovih dana mogu čuti iz Sarajeva.

Ti se prijepori, dodao je Medved, odnose i na ulogu prvoga hrvatskog predsjednika te je iskazao nezadovoljstvo što je i u Hrvatskoj unatrag dvadesetak godina "bilo pokušaja minoriziranja uloge predsjednika Tuđmana i raznih pokušaja iskrivljavanja povijesti".

General Markač, koji je od danas počasni građanin Grada Gline, rekao je da je Oluja bila politički opravdana, vojno besprijekorno izvedena i moralno čista, a cijeli Domovinski rat pravedan i oslobodilački, tako da danas ponosno živimo u slobodnoj i neovisnoj državi Hrvatskoj. Nezadovoljan je, međutim, što nije ostvaren život kakav su branitelji u ratu očekivali, a za to je, kazao je, kriva "detuđmanizacija koja je posvađala hrvatski narod".

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC 20 PROPUŠTENE
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo