Vlada je Saboru poslala konačni prijedlog Zakona o pomilovanju, koji će značajno ograničiti ovlasti u pomilovanju predsjednice Republike. Ona će osuđenike ubuduće moći pomilovati isključivo na prijedlog sedmeročlanog povjerenstva na čelu kojeg je ministar pravosuđa.
Uz njega, u Povjerenstvu će biti šest istaknutih stručnjaka, dva pravnika te po jedan stručnjak s područja medicine, psihologije, sociologije i defektologije.
U konačnom tekstu precizirano je da će članove povjerenstva na četverogodišnji mandat, umjesto diskrecijskom odlukom, ministar imenovati na temelju javnog poziva. Precizirane su i odredbe o postupanju Ministarstva nakon zaprimanja molbe za pomilovanje.
Ministarstvo je, po prvom tekstu, o zahtjevu trebalo obavijestiti kaznionicu ili zatvor, sud koji je izrekao presudu prvog stupnja, suca izvršenja i probacijski ured te zatražiti od njih podatke relevantne za sastavljanje izvješća o molbi.
U konačnom tekstu Vlada se dosjetila da bi o zahtjevu trebala obavijestiti i predsjednika, odnosno predsjednicu RH pa je i ta obveza dodana u tekst.
Odbačen je prijedlog saborskog Odbora za pravosuđe da predsjednik države prije odluke o pomilovanju od ministra može zatražiti dodatna objašnjenja. Vlada je procijenila da je to nepotrebno jer će predsjednik prije odlučivanja na raspolaganju imati svu potrebnu dokumentaciju, uključujući i izvješće Povjerenstva za pomilovanja, piše Večernji list.