Prije osam mjeseci Vlada je potpisala Istanbulsku konvenciju, zbog nje se oštro zamjerila desničarskim strankama i Crkvi, ali za zaštitu žena od obiteljskog nasilja dosad nije učinjeno ništa konkretno.
Zato postoji inicijativa "Spasi me" koja je samo tri mjeseca od osnivanja pokrenula Fond za hitnu pomoć žrtvama, ali i kampanju za skupljanje novca.
Zbog toga se (u petak, 14. lipnja) održava velika humanitarna akcija na kojoj će nastupiti brojne zvijezde. Usto, održat će se i aukcija umjetničkih djela, a pozivom na broj 060 9003 pomoći možete i vi. Cilj je prikupiti milijun kuna za hitnupomoć žrtvama. Ipak, članovima Inicijative još je važnije od novca - promijeniti svijest o ovom problemu.
Više je o tome u Direktu rekla Una Zečević Šeparović, pravnica u Inicijativi "Spasi me", ali i članica radnih skupina za izmjenu zakona osnovanih pri Ministarstvu pravosuđa.
"Ne može se reći da se ništa nije napravilo, država nešto radi, iako nedovoljno. Na našoj grupi na Facebooku je 56 tisuća ljudi i u njoj je velik broj žrtava, koje nam se neprekidno javljaju, od nas sedam koje smo u Inicijativi traže da im pomognemo, a ne možemo, za to je nadležna država. Najčešći problemi su u tome što su financijski ovisne o zlostavljaču i ne mogu pobjeći, a na konkretnu pomoć predugo čekaju. Zbog tih problema je kolegica koja administrira grupu shvatila da je nužno osnovati neku vrstu hitne pomoći dok država ne počne raditi kako treba", rekla je Zečević Šeparović i otkrila što je s famoznom telefonskom linijom koju je premijer obećao nakon "Spasi me" prosvjeda:
"Jedan od zahtjeva bila je SOS nacionalna linija koja bi radila 24 sata svih sedam dana u tjednu. Rok za uspostavu tog telefona je do kraja godine. Do tada ulogu telefona preuzeo je pozivni centar 112 pri MUP-u. To funkcionira i čak je izrađen protokol na koji način djelatnici postupaju kad ih nazove žrtva obiteljskog nasilja, kome da se javi i za što."
Obećano je i da će svaka županija imati sigurnu kuću.
"Prema preporuci Vijeća Europe trebalo bi imati sigurnu kuću na deset tisuća stanovnika i obećano je da će biti otvorene do kraja godine", naglasila je pravnica u inicijativi "Spasi me".
Inicijativa traži i da svako nasilje u obitelji bude kazneno, a ne prekršajno djelo.
"Nije svako nasilje... Svako tjelesno nasilje i spolno nasilje iste je definicije, a mi smatramo kako nikako to ne može biti prekršajno, već kazneno procesuirano. To je jedan od naših najvažnijih zahtjeva i upravo u tu svrhu su osnovane radne skupine pri Ministarstvu pravosuđa. Naša intencija je da bude nedvojbeno policiji i Državnom odvjetnišvu kod kvalifikacije da je to kazneno, a ne prekršajno djelo", kazala je Zečević Šeparović pa rekla što očekuje od humanitarne akcije:
"Simbolična nam je želja prikupiti milijun kuna, a novac bismo usmjeravali prema hitnosti, ovisno gdje je potrebniji. Odluku o tome donosili bismo u roku od 24 sata."