TKO ĆE NAS LIJEČITI? /

'Nitko ne zna koliko je liječnika otišlo iz države'

27.4.2015.
13:14
VOYO logo

Priče o potrazi hrvatskih bolnica za raznim specijalistima već duže vrijeme pune stupce medija, baš kao iz one koje stižu iz inozemstva a u kojima naši liječnici govore o iskustvu rada u klinikama na Zapadu.

Nema sumnje da bijeg liječnika ugrožava naš zdravstveni sustav, a koliko je zaista problem velik pitali smo dr. Hrvoja Miniga , predsjednika Hrvatske liječničke komore (HLK).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poljski sindrom

"Situacija još nije alarmantna, ali veliki problem postoji", kaže dr. Minigo.

Ističe da nitko zapravo ne zna koliko je liječnika otišlo iz države, kao što se dugo nije znalo ni u Poljskoj nakon ulaska te zemlje u EU, ali nakon toga je statistika pokazala da im je pobjegao svaki šesti liječnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dr. Minigo kaže da se kod nas za sada ne može govoriti o tzv. "poljskom sindromu", ali da treba biti oprezan jer nam već nekoliko godina nedostaje bolničkih specijalista.

Najave ministra zdravstva Siniše Varge o stimulacijama i raspisivanju novih 1000 specijalizacija dr. Minigo pozdravlja, ali upozorava, proces specijalističke izobrazbe traje pet godine pa je pitanje kako će se do tada nadoknaditi manjak liječnika.

Problem je, ističe, i što u Hrvatskoj imamo velik broj bolničkih specijalista u dobi iznad 50 godina. S druge strane, iz zemlje odlaze mladi liječnici i to direktno s fakulteta, bez položenog državnog ispita. Oni, kaže dr. Minigo, ne ulaze u statistiku koju je nedavno iznio ministar.

"To je još jedna potvrda da mi zapravo ne znamo koliko nam je liječnika otišlo", kaže dr. Minigo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nedostatak liječnika - globalni problem

Dodaje da je od Komore zatraženo oko 800 dopusnica za odlazak, ali da se ne može znati koliko je liječnika zaista otišlo u inozemstvo. Što se tiče podatka od 233 liječnika, koji su prema Ministarstvu zdravstva Hrvatsku napustili od njenog ulaska u EU, dr. Minigo potvrđuje da sličnim brojem raspolažu i u Komori, ali da to nikako nije stvarni broj liječnika koji je otišao raditi u inozemstvo. Objašnjava da im je Komora poslala e-mail i zamolila da ju obavijeste o tome gdje sada rade, ali da ni na taj način, nažalost, neće doznati pravi broj jer je sigurno da će izostati mnogi odgovori liječnika koji su razočarani u hrvatski zdravstveni sustav spakovali kofere i otišli u svijet.

Nedostatak liječnika, kaže dr. Minigo, nije samo hrvatski problem već je on prisutan na globalnoj razini. Hrvatska, dodaje, ne treba žaliti samo za njima, već za sve većim brojem visokoobrazovanih drugih struka koju su poslovnu karijeru odlučili graditi u inozemstvu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što se hrvatskog zdravstva tiče, dogodile su se i neke pozitivne promjene. Još uvijek nismo dostigli europski standard zdravstvene zaštite, gdje je prosjek 3,4 liječnika na tisuću stanovnika, ali smo se popravili u odnosnu na ranije godine.

Tako sada u Hrvatskoj na 1000 stanovnika imamo 3,2 liječnika (prema nekim podacima liječnika). Primjerice, 2008. godine imali smo 2,4 liječnika na 1.000 stanovnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo