U slavonskim dvorištima slave - jer Vlada ukida trošarine za one najmanje proizvođače rakije koji šljivovicu, vilijamovku ili dunju peku za svoje potrebe. Miris pečene šljive širi se dvorištima jer berba je upravo završila. Kakve je kvalitete, koliko je jaka i peče li proizvođače samo grlo ili još nešto - evo što smo provjerili.
Već s ulice u Kneževim Vinogradima ova će vam neobična kuća privući pažnju. No u njoj ne vlada kralj Artur već caruje "Šljiva". Kraljica svih rakija koja se tamo upravo peče. Jer voće koje je preživjelo uistinu tešku zimu odlične je kvalitete, pokazala je to i zadnja berba. Šljive i kruške bit će dovoljno ali za kajsiju se trebalo potruditi.
"Našli smo tu u Baranji jedan džep. Voćnjak koji je bio u džepu kojeg nije uhvatio mraz tako da smo došli do sirovine", rekao je Davorin Škoflek, proizvođač rakije.
Stoga će proizvođači rakije u to ime i nazdraviti. U Baranji se rakija peče isključivo na stari tradicionalni način. Provjereni je to recept koji garantira kvalitetu.
"Para odnosno destilati izlazi na cijevi gore, spušta se u vodu i kroz spirale pada dole i izlazi rakija.", rekao je Pero Barčan, proizvođač rakije.
Oni koji su probali našu šljivu...
Koja će se potom spustiti u podrume. Tamo će odmarati dvije godine i tek je onda spremna za otvaranje. Tradicija je ovo koja neće izumrijeti a kako bi se ipak olakšala proizvodnja Vlada za takozvanu dvorišnu proizvodnju ukida trošarine.
"Da upravo te najmanje proizvođače oslobodimo, pa nije to njima toliko ni financijski već možda administrativni dio, oslobodimo plaćanja tih 100 odnosno 200 kuna po zapremini tih kotlova", rekao je Zdravko Marić, ministar financija.
"Jako puno je tih ljudi koji tih 20 ili 50 litara koliko smiju za vlastite potrebe nego proizvedu daleko manje. Imaju jedno stablo šljive ili kajsije, ispeče rakiju, zašto bi plaćao? Ovo je stvarno lijepa gesta", rekao je Davorin.
No oni koji peku više rakije i dalje će plaćati trošarine. 30 kuna za litru apsolutnog alkohola oni koji proizvode do 10.000 litara rakije i 60 kuna za one koji proizvode više. No govore, te trošarine nisu toliki problem. Problem je taj što se rakija ne pozicionira na tržištu kao, primjerice, vino.
"Ne mogu prihvatiti da sa u Hrvatskoj piju bosanske rakije, srbijanske rakije, bugarske rakije, rumunjske rakije a imamo vrhunski proizvod. Najveći problem proizvođača rakije je u stavri plasman", zaključio je Davorin.
No oni koji su probali našu šljivu, učinit će sve kako bi opet došli do litre prave domaće.
"Stara je baranjska tradicija da gosti koji dođu i pomognu pri pečenju rakije mogu ponijeti koju litru besplatno kući. Stoga ćemo zasukati rukave."